Медия без
политическа реклама

Арестите в Агенцията по храните започнаха от Бургас

Министерството на земеделието получи 28 млн. лв. за обезщетения след умъртвяването на свинете

Илияна Кирилова
Агенцията по безопасност на храните се разследва от прокуратурата за сключени неизгодни договори за унищожаване на животински трупове.

Арестите заради корупция в Агенцията по безопасност на храните започнаха. По-малко от месец след като главният прокурор Сотир Цацаров разпореди проверка на БАБХ за евентуални длъжностни престъпления и сключване на неизгодни договори спецпрокуратурата задържа петима души при операция в Областната дирекция по безопасност на храните в Бургас, съобщи БНР в сряда.

Сред арестуваните е и шефът на местната дирекция д-р Георги Митев, като причината за акцията е сигнал за корупционни действия от бизнесмен, който твърди, че е бил рекетиран. Службите са претърсили кабинети, иззети са техника и документи и са разпитани свидетели. Според известния бургаски адвокат Радостин Пенев обаче задържани служители на БАБХ няма. Той посочи пред журналисти, че не е видял хора с белезници в сградата и че не знае по какъв сигнал се извършва тази проверка. Хора, които работят в близост до агенцията, обясниха, че сутринта всички служители са били навън и поетапно са били вкарвани в сградата.

Прокурорската акция идва 20 дни след като главният прокурор Сотир Цацаров нареди проверка на БАБХ заради разследването на Генка Шикерова "Война за трупове". От него става ясно, че държавата е дала на малки мобилни инсинератори огромни суми за обезвреждане на животински трупове  - над 30 млн. лв. от март 2018 г. насам. БАБХ обявила голямата обществена поръчка  в края на 2017 г, а след като постъпили жалби срещу процедурата, агенцията преминала към директно договаряне, като поканила само "Еко БГ СЖП" ООД и "Син кръст 2016" ООД. Именно тези фирми периодично са получавали от агенцията милиони чрез анекси. Как са използвали инсинераторите и какви количества са обработили, не е известно. "БАХБ е пазена и удобна агенция - вероятно защото носи приходи“, заяви неотдавна пред БНР Генка Шикерова.

Междувременно земеделският министър Десислава Танева се похвали, че в последните 2 седмици няма нито едно регистрирано огнище на африканска чума при свинете. "За целия август имаме 5 регистрирани огнища. През юли те бяха 28. Очевидна е тенденцията на рязък спад", заяви тя в сряда, цитирана от "Фокус". Танева коментира още, че изплащането на обезщетения за личните стопанства ще започне след 1 септември.  Неотдавна премиерът Борисов обеща на протестиращите срещу избиването на свинете в областите Пазарджик, Пловдив и Плевен, че стопаните ще бъдат компенсирани с 300 лв. и едно прасе. Вчера Министерският съвет прие постановление, с което се отпускат 28 млн. лева на МЗХГ.  Борисов заяви, че тези пари са за допълнителни обезщетения на селските стопани - ще се плаща според цените, на които са продавали свинското.

Част от собствениците на стопанствата се обявиха против предлаганите обезщетения. "Има една уловка. Хората се притесняват, че като получат сега тези 300 лв., няма да могат през следващите 12 месеца да отглеждат животни в този обект", обясни кметът на с. Виница Тодор Тодоров, цитиран от БНТ. Същия проблем изтъква и Радка Петкова от село Крушево. "Хората, които стигат до точката в протокола, че 12 месеца не трябва да отглеждат свине в стопанството, отказват се. Какво става с тях?, попита тя.

Още по темата