Медия без
политическа реклама

ВСС ще прегласува Иван Гешев за главен прокурор в четвъртък

11 Ноем. 2019Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Висшият съдебен съвет ще гласува отново кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор в четвъртък. Това съобщиха от съвета днес. Първа точка в дневния ред на съвета е президентският указ, с който Румен Радев върна избора на Гешев в съвета.

"Обсъждането във ВСС трябва да представлява сериозен дебат за мотивите на президента, с които отказа назначаване на Иван Гешев, както и относно етапа, от който трябва да започне процедурата", обясни пред БНР Атанаска Дишева от ВСС. Тя е един от четиримата членове на съвета, които гласуваха против Гешев на 24 октомври.

"Не мога да приема тезата, че това, което ВСС може да направи оттук насетне, е единствено прегласуване и в зависимост от резултата, от броя на гласовете, които бъдат постигнати, да се обсъждат мотивите на президента. Логиката е точно обратната според мен“, смята Дишева. Според нея в мотивите на президента се съдържат индикации за това каква е преценката му относно професионалните и нравствени качества на Иван Гешев.

"Щом той говори за разсейване на съмнението, че той ще може да защитава обществения интерес, правата на гражданите и върховенството на закона, очевидно и в него е останало съмнение за това, че предложеният главен прокурор може да защитава този интерес. Президентът не мълчи напълно по този въпрос. Той не напразно наблегна върху процедурата. Това е за да каже – единственият начин, по който може да се излъчи главен прокурор, който разсейва съмненията и който да се ползва с авторитет и легитимност, е да се започне нова процедура, в която да се гарантира състезателността", допълни Дишева.

Според нея проблемът не е в издигането на една единствена кандидатура, а в усещането за "някаква дирижираност".

Тя коментира и законовата регламентация на процедурата. "Те са два текста – в Конституцията и в Закона за съдебната власт. Те не са идентични. Конституцията казва, че президентът няма право да откаже назначаване или освобождаване при повторно направено предложение. Нищо повече не се казва в Конституцията. В същото време разпоредба от Закона за съдебната власт говори за това, че ако след връщането от президента кандидатурата не събере 17 гласа и не бъде направено повторно предложение за същия кандидат, се провежда нова процедура. Конституцията говори за повторно направено предложение, докато законът говори за предложение за същия кандидат и едва тогава провеждане на нова процедура. Има място да се мисли и дебатира дали законът не дописва Конституцията по начин, който е различен от действително вложеното съдържание в конституционния текст", обясни Дишева.

Атанаска Дишева сподели още, че е притеснена след изказаната си критична позиция. "Притеснена съм, разбира се. Ако кажа друго, значи да ви излъжа. Човешко същество съм, освен това следя какво се случва в съдебната система, как се процедира в подобни случаи. Самата аз бях обект на много сериозна атака през миналата година за нещо, което изглежда доста по-незначително на фона на това, което в момента говоря и правя. Цената, която плащам, е огромна, не знам дали е оправдана. Много колеги, а и други хора, ми казаха, че за тях е важно да чуват глас и да усещат надежда", каза тя.

 

Още по темата