Медия без
политическа реклама

Иван Гешев стана главен прокурор под строй и блокада

В опит да уязви председателя на ВКС Лозан Панов Сотир Цацаров призна, че всички висши постове се раздават с договорки

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Правосъдният министър Данаил Кирилов даваше всичко от себе си, за да отклони неудобните за кандидата за главен прокурор Иван Гешев въпроси.

Безалтернативният кандидат за главен прокурор Иван Гешев очаквано беше избран да ръководи държавното обвинение в следващите 7 години с 20 гласа "за" и 4 гласа "против". След гласуването във ВСС процедурата по назначението му трябва да бъде финализирана с президентски указ. 

Изборът протече като във военно време - улиците около Висшия съдебен съвет, където беше изслушването на Гешев, бяха блокирани от полиция и жандармерия, които пропускаха само след проверка на документите, беше променен маршрутът на градския транспорт, Орлов мост беше окупиран от протестиращи срещу Гешев.

Кандидатът за главен прокурор не добави нови идеи към вече оповестените, а всички критики към личността, работата и качествата му очаквано обясняваше с политически и икономически интереси, които бил засегнал в работата си. При обсъждането във ВСС се стигна до челен сблъсък между председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и главния прокурор Сотир Цацаров. Панов изнерви Цацаров с обвиненията, че не е имало състезателност в процедурата и че качествата на кандидата не са били оценени обективно, тъй като успехите му не са впечатляващи. Той определи идентичните становища в подкрепа на Гешев от прокурорите от цялата страна като "добре координирана времево и съдържателна пиар акция, а не спонтанна подкрепа". Панов напомни, че Гешев ръководи скандалния показен арест на Десислава Иванчева, че използва словесни бисери на границата на уличния език и че има основателни съмнения, че би злоупотребявал с власт, защото има нисък праг на търпимост към критики.

Аргументите на Панов предизвикаха Цацаров, който обяви, че всички кандидати за висши съдебни постове, включително Панов, са избирани след договорки, без да се обръща особено внимание на работата и качествата им. "Когато избирахме шеф на Върховния касационен съд, правихме ли такъв детайлен преглед? Позволи ли си някой да оценява работата му и качеството на актовете му? Според мен колегата Панов разчита на времето. Колкото повече минава време, толкова повече в тази зала оставаме все по-малко хората, които знаят как протече неговата процедура. Когато аз изляза, никой няма да знае какво точно се е случило тук вътре и в две други сгради. Аз го знам. Няма да го кажа не защото уважавам Лозан Панов, а защото уважавам съда и длъжността председател на ВКС", ядно говори Цацаров. Според него критиките към Гешев идват, защото "той е неудобен за поне 6-има души с пари, власт, медии, които са обвиняеми и подсъдими. Това е резултатът". Тезата за шестимата беше доразвита от представляващия ВСС Боян Магдалинчев. Той ги определи като "хора с огромен финансов ресурс, които са в състояние да ти обърнат тотално живота, и трябва много кураж да им посегнеш, защото там прошка няма".

Против Гешев се изказаха само още Атанаска Дишева, Олга Керелска и Красимир Шекерджиев от съдийската квота. Всички останали се надпреварваха да хвалят Гешев и да нападат Лозан Панов. 

Още по темата