Медия без
политическа реклама

"Спаси София" с писмо до Фандъкова за паркирането по "Патриарха"

04 Дек. 2019

Гражданската организация "Спаси София", сдружение "Велоеволюция" и Съюз на урбанистите в България изпратиха отворено писмо до столичния кмет Йорданка Фандъкова във връзка с новата организация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" и разширението на зоната за паркиране по него. Вчера "Спаси София" алармира, че след отварянето на ремонтирания при строежа на метрото булевард по него липсва бус лента и велоалея, въпреки че те са били предвидени за изграждане. Обръща се внимание и че почти половината от платното е предвидено за спиране на коли. От Столична община се оправдаха с изисквания на Пътна полиция. Оттам поискали временно да се обособят по-дълги паркоместа, тъй като в тях е запазен габаритът за велоалея от бул. „Витоша“ до Петте кьошета. Велоалеята обаче ще се реализира догодина. С маркирането на по-голяма зона за паркиране се избягвало оставането на нерегулиран участък от пътното платно (200 метра от бъдещата велоалея), в рамките на който може да възникне ПТП.

Следва текстът на писмото на "Спаси София" и другите две организации.  

 

Уважаема г-жо Фандъкова,

Долуподписаните организации с недоумение разбираме за изпълнението на организация на движението по бул. Патриарх Евтимий в участъка между ул.Граф Игнатиев и бул. Прага. След премахване на загражденията, поставени във връзка със строителството на метрото, започна отбелязване на постоянна организация на движението, предвиждаща две ленти за паркиране – една за косо и една за успоредно паркиране и три ленти за активно движение на автомобили. 

За съжаление констатираме, че не се изпълнява предвиденият в рамките на работната група, председателствана от бившия зам.-кмет по транспорта, г-н Евгени Крусев проект, предвиждащ БУС лента и две еднопосочни велосипедни алеи. Групата сформирана през 2018 г. имаше за цел да намери решение, което безопасно, безконфликтно и бързо провежда движението на всички участници в него, без да ощетява никого. Компромисното решение, видимо от проекта на Столичната община, предвиждаше БУС лента за ускорено движение на петте линии на градския транспорт, еднопосочни велосипедни алеи, свързващи съществуващи или планирани участъци от велосипедната мрежа, две ленти за движение на автомобили и една лента за паркиране в режим Синя зона.

Припомняме и че по бул. Патриарх Евтимий, бидейки част от Първи градски ринг, са предвидени БУС ленти и велосипедни алеи не само в стратегическите документи на Столичната община (ОУП, ПУГМ, Програма за развитие на велосипеден транспорт за изпълнение през 2017 г., ГПОД и др.), но и Наредба РД 02-20-2 за ППКТСУТ, Визия за София и Доклада на арх. Геел недвусмислено казват, че приоритет трябва да се дава на градския транспорт и велосипедното движение като форми, щадящи градската среда, ограниченото пространство и екологията

Категорично не сме съгласни с изпълняваната към момента организация на движението, която дава цялото налично пространство от 5-6 пътни ленти единствено на автомобилите. Смятаме за вредно и назадничаво рингов булевард с транзитна функция за целия град да се превръща в паркинг, игнорирайки изцяло нуждите на останалите участници в движението. Доказано е, че осигуряването на повече места за паркиране в градския център, неминуемо привлича повече автомобили, с което задръстванията се увеличават, пространството намалява, а качеството на въздуха се влошава. 

Предвид изложеното, в ролята ви на кмет на Столичната община, Ви призоваваме незабавно да предприемете следните стъпки: 

  1. Да спрете изпълнението на този необмислен и вреден проект;
  2. Още в рамките на тази седмица да свикате работна група, която Вие лично да председателствате, с участието на долуподписаните организации и отговорните в администрацията Ви, за намиране на окончателно, ефективно и функционално решение за изпълнение на бул. Патриарх Евтимий; 
  3. След идентифицирането на това решение, да бъде възложено препроектиране и публично обявяване на проекта, както и да се постави срок за неговото изпълнение – нпр. март 2020 г. 

Още по темата