Медия без
политическа реклама

Сидеров отива общински съветник, Павлова в европейска банка

Депутатите работиха само днес и отново излязоха в предизборна ваканция

30 Окт. 2019Обновена
Илияна Кирилова

В първия си работен ден след двуседмичната си предизборна ваканция депутатите набързо и без дебат прекратиха правомощията на Волен Сидеров като народен представител. "За" оставката му гласуваха 149 народни представители, "против" - 9 и "въздържали се" - 8, с което тя бе приета. Оставката на Сидеров бе депозирана 24 октомври, няколко дни преди първия тур на местните избори. На тях Сидеров се яви като кандидат за кмет на София, но сега отива общински съветник, тъй като бе водач на листата на "Атака" в столицата. Обяснението за решението му да напусне НС, бе че така е честно пред избирателите, но така и не каза защо не е подал оставката си преди предизборната кампания.

Сидеров бе избран за депутат от 31-ви Многомандатен избирателен район - Ямбол от листата на "Обединени патриоти". От лятото обаче той бе изключен от групата на патриотите.

Въпреки че оставката му като депутат бе гласувана светкавично, Сидеров в сряда не бързаше да напуска парламента, а депутатите му останаха недоволни, че нямало дебати. Председателят на "Атака" обяви, че ГЕРБ е съучастник в "политическата разправа" на ВМРО и НФСБ. "Те бяха бяха инструментите, но поръчителите са други", каза той пред репортери в кулоарите на НС.

Сидеров критикува сериозно коалиционните си партньори във властта, но не пожела обаче ясно да отговори на въпроса дали продължава да подкрепя управляващата коалиция, от която е част. Вместо това прехвърли въпроса към ГЕРБ. "Какъв коалиционен партньор на ГЕРБ, къде го виждате? Питайте Дариткова ( шефът на ПГ на ГЕРБ) коалиционен партньор ли са на "Атака", каза той. 

Малко след това Дариткова се извини на Сидеров, че в пленарната зала не му била дадена думата преди гласуването. "Разчитам на отговорното поведение на нашите партньори и смятам, че споразумението е в сила и ние ще продължим да бъдем в рамките на този парламент управляващо парламентарно мнозинство", каза тя в отговор и на въпроса дали "Атака" ще продължи да подкрепя управлението.

НС прие и оставката на Лиляна Павлова като народен представител. През юни правителството я номинира за вицепрезидент и член на Управителния комитет на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Правителството аргументира избора си с това, че Павлова е финансов експерт с богат управленски опит в страната ни, тя има и опит във финансовото управление, в управлението на проекти и в сътрудничеството с европейските институции. 

Веднага след гласуването на оставките на двамата депутати, депутатите решиха, че няма да работят на 31 октомври и 1 ноември. Така без днешното заседание, депутатите се оказват в предизборна ваканция около месец. Удължаването на ваканцията, което е заради втория тур на местния вот, подкрепиха 134 депутати, „против“ 8 и „въздържали се“ – 4.

НС удължи и с 30 дни срокът на работа на временната анкетна комисия за изясняване на фактите около случая с безпрецедентното изтичането на милиони лични данни от електронната система на приходната агенция – НАП.

В мотивите си от комисията посочват необходимостта за още време, за да бъдат изслушани представители на различни институции и да се установи наличието на проблеми в ежедневната им дейност, причинена от теча на данни в НАП.

Временната комисия иска да изслуша и ръководството на приходната агенция за мерките, които е предприело.

Още по темата