Медия без
политическа реклама

РЗИ масово не дават направления за безплатни тестове

Двойно повече са хората със симптоми на COVID-19, но тъй като нямат пари за тест, си стоят у дома нерегистрирани, казва д-р Викория Чобанова

09 Ноем. 2020
Илияна Кирилова

Болните хора със симптоми на COVID-19 у нас са двойно повече, но те не се отчитат в статистиката. Причината за това е, че РЗИ масово не издава направления за безплатни тестове и тъй като хората нямат възможност да си платят за PCR тест, си стоят у дома, нерегистрирани. Това коментира пред Би Ти Ви доктор Викория Чобанова, председател на Сдружението на общопрактикувашите лекари в София-област.

Д-р Чобанова посочи, че до вчера е имала 10 пациенти с коронавирус, но днес са повече. Това са хора, които са вписани в приложението за COVID и са си платили тестове. "Имаме обаче още поне 2 пъти толкова, болни със симптоми. Ние ги наблюдаваме, но те не влизат в статистиката. Те нямат възможност да си платят, затова си стоят по домовете. Това е масово и е навсякъде", заяви д-р Чобанова. "Ако нямаш 120 лв., как да ги извадиш? За пенсионерите това е половината пенсия", попита още лекарят, който припомни, че джипитата отдавна настояват тестовете да са безплатни, извън регулативните стандарти. 

В момента по нейни данни пациентите, които личните лекари наблюдават и лекуват у дома, са 35 500 души, като проблем при тях се получава, когато се наложи тези хора да влязат в болница. "Това, което министърът обяви, че всеки който иска, може РЗИ да му даде направление за тест, не е вярно. Може би на някои успяват да направят, но РЗИ категорично отказват да правят тестове на огромна част от хората", обяви тя. По думитей й включително някои нейни колеги лекари нямат достъп до безплатни PCR тестове. Тя разказа за случай от миналата седмица, когато нейна пациента си прави бърз тест за коронавирус, който е положителен. "РЗИ отказа да й направи PCR тест, оказаха, че не е техен ангажимент", посочи д-р Чобанова. "А системата е такава, че държавата те признава за болен от коронавирус, само ако имаш положителн PCR. И ако РЗИ не ти даде направление за безплатен тест, трябва ти да си го платиш. Затова и всички, които не са си платили, но имат клиниката, си остават недиагностицирани, няма ги в статистиката", заяви тя.

"Незнам защо в нашата държава се прие, че диагнозата коронавирус се поставя само с PCR тест. В медицината диагноза се поставя с анамнеза. Потвърждение лабораторно, имаме от изследванята, каквото е PCR", коментира още д-р Чобанова. Тя бе категорична и, че до края на тази седмица джипитата няма да могат да издават електронни направления за тестове за коронавирус, въпреки че здравният министър даде срок за това да края на миналата седмица, а преди това се очакваше още на 1 ноември личните лекари да започнат да издават подобни талони. Касата и лекарите обаче все още преговарят - НЗОК предложи 5 симптома, при наличие на които джипитата да издават направления за безплатни тестове, лекарите обаче настояват само за два, тъй като почти нямат пациенти с коронавирус, които едновременно да имат и 5-те оплаквания.

Д-р Чобанова определи като моралеж жест и облекчение новината, че личните лекари ще получават по 1000 лв. на месец за работата си в условия на коронавирус. "Досега не ни забелязваха, но ние от началото на март я вършим тази работа", заяви още тя.  За нея е добра стъпка и трансформирането на ДКЦ-та и обособяването на ковид-зони, в които лекар и лаборант да преглеждат нуждаещите се.

"Огромна част от хората със симптоми в момента - около 90% - са с коронавирус", обясни още д-р Чобанова, която посочи, че засега в нейната практика не е засичала грип.

 

ЗАЛОЖНИЦИ

"Хроничните пациенти стават заложници на коронавируса. Covid-19 е вирус, не го отричаме, но държавата хвърля целия си ресурс единствено и само за лекуването на пациенти с коронавируса. Починаха много хронични пациенти през това време", комнтира пред БНР Иван Димитров, председател на Български пациентски форум по повод преструктурирането на Клиниката по трансплантации и нефрология в "Александровска" болница в Covid отделение.

"Не знам защо се прави това. В България всичко, когато става дума за здравеопазване, се прави на парче и повече с политика, отколкото да се взема предвид становището на експертите", заяви той, като според него следва да се прави здравна политика, базирана на мнението на специалистите, а не да се вкарва политиката в здравеопазването.

Българският пациентски форум е изпратил писма до всички държавни институции, в които изказва несъгласието си с преструктурирането на много болнични отделения в Covid отделения. Тяхното предложение е да бъдат създадени 4 или 5 болници само за лечение на Covid-19, които да бъдат оборудвани със специалисти и техника, за да не се спира лечението на хроничните пациенти.

Димитров заяви, че ще алармират и европейските институции затова, защото в България не се чува позицията им. "Не само нас, а и нашите лекари и специалисти, които ни наблюдават", посочи той. По думите му пациенти са готови на протестни действия, ако държавата не ги чуе.

Още по темата