Медия без
политическа реклама

Поглед отвън: България само инсценира борба с корупцията

01 Дек. 2019
Илияна Димитрова

Издаваният в Швейцария вестник "Нойе Цюрхер Цайтунг" публикува критичен материал за корупцията в България. "В своя доклад за напредъка тази година Европейският съюз призна реформите на българското правителство за укрепване на принципите на правовата държава и борбата с корупцията. Брюксел обеща страната да се освободи от непопулярния механизъм за контрол. Правните експерти и представители на гражданското общество в България обаче критикуват ЕС, че е заслепен от реформи, които изглеждат добре на хартия, но не променят нищо в ежедневието на най-корумпираната страна-членка", пише изданието.

Изборът на новия главен прокурор, потвърден от президента Румен Радев тази седмица, затвърждава това впечатление. Месеци имаше протести срещу процеса. Те бяха насочени главно срещу факта, че във Висшия съдебен съвет беше предложен само един кандидат за избор: Иван Гешев, лоялният заместник на предишния действащ Сотир Цацаров. Проблемът е още по-дълбок, коментира изданието, цитирано от БГНЕС. Пред вестника адвокат Иван Брегов, участник в протестите срещу Гешев, коментира: "Главният прокурор е една от най-могъщите фигури в страната. Той може да открива или закрива производство и не дължи нищо на никого. Преди всичко е почти невъзможно да се предприемат някакви действия срещу него, ако самият той бъде заподозрян в нередности".

В други държави от бившия Източен блок прерогативите на тази институция бяха намалени. В България обаче главният прокурор все още има неоспоримото положение, което му се дава още от сталинистката конституция от 1947 г. Той продължава да бъде избиран за 7-годишен срок, който е най-продължителният в сравнение с всяко друго длъжностно лице, продължава материалът. В него е цитиран покойният Иван Татарчев да казва, че над него е само Бог.

Разследването на най-големия икономически скандал в най-новата българска история, сривът на банка КТБ през 2014 г. със загуба от 2 милиарда швейцарски франка, все още продължава и повдига въпроси. Въпреки че беше написано обвинение на хиляди страници, липсваха имената на влиятелни хора, които поне трябваше да бъдат чути. Медийният магнат и политик Делян Пеевски дълго време беше бизнес партньор на основния подсъдим и се смята за един от най-големите бенефициенти на банковия скандал. Той дори не беше изслушан като свидетел, пише още „Нойе Цюрхер Цайтунг“. 

В публикацията се споменават и съдебният процес срещу Десислава Иванчева, определен като политически мотивиран, както и "Апартаментгейт", който пък е посочен като пример за обвързването на политиката и прокуратурата. Коментира се и номинацията на Сотир Цацаров за председател на антикорупционната комисия.

Още по темата