Верстапен грабна световната титла във Ф1 след изключителна драма

Нидерландецът изпревари седемкратния шампион Люис Хамилтън в последната обиколка

12 Дек. 2021
Макс Верстапен пресича пръв финалната линия на пистата "Яс Марина".

Макс Верстапен спечели първата си световна титла във Формула 1. В изключително драматично състезание на пистата "Яс Марина" за Гран при на Абу Даби той успя да изпревари седемкратния световен шампион Люис Хамилтън в последната обиколка.

Напрежението, трупано от седмица насам, се отрази при старта. Хамилтън поведе на старта, въпреки че стартира от втора позиция. В шестата обиколка Верстапен опита атака и двата болида се закачиха леко. При това Хамилтън излезе от пистата, но успя да се върне пред съперника си от "Ред Бул". Инцидентът не бе разгледан от стюардите от ФИА.

След първите смени на гуми Верстапен (в 14-ата обиколка) излезе на пето място, а Хамилтън (в 15-ата) - на второ след Серхио Перес ("Ред Бул"). Британецът атакува и в 21-ата обиколка отново излезе пръв. В това време Верстапен вече бе трети. Скоро обаче нидерландецът се озова втори, веднага след Хамилтън. Последният обаче постоянно увеличаваше аванса си и сякаш уверено се движеше към осмата си световна титла. В 38-ата обиколка Хамилтън водеше почти със 17 секунди, в 50-ата - с 11.

Всичко обаче се обърна в 50-ата обиколка, когато Николас Латифи се удари в мантинелата и на пистата излезе кола за сигурност. Верстапен се възползва и влезе в бокса за софт гуми. В предпоследната обиколка пилотите получиха право да се изпреварват и нидерландецът се възползва, като изпревари големия си съперник във финалното завъртане на пистата. Хамилтън опита да атакува, но без успех.

Състезанието бе последно във Формула 1 за Кими Райконен, но пилотът на "Алфа Ромео" не го запомни с добро, тъй като в 29-ата обиколка отпадна заради проблем със спирачките.

В генералното класиране Верстапен завърши с 395.5 т., Хамилтън остана с 387.5 т., трети е съотборникът му в "Мерцедес" Валтери Ботас (226 т.). При конструкторите "Мерцедес" спечели с 587.5 и е с титлата за осма поредна година. Втори е "Ред Бул" с 559.5. На трета позиция остана "Ферари" с 307.5 т.

"Това е лудост! Не знам какво да кажа... Толкова съм доволен от работата на отбора ми. Обожавам да работя с тях. В крайна сметка днес имах и късмет. В екипа ми знаят, че ги обичам и, че искам да правя същото с тях в следващите 10 или 15 години", бяха първите думи на Верстапен.

Хамилтън пък заяви: "Най-напред искам да предам големи поздрави за Макс и екипа му. Но и аз съм толкова горд с моя тим. Ние направихме абсолютно всичко възможно. Чувствах се отлично в болида в последните месеци. Ще видим какво ще стане през следващия сезон."