Медия без
политическа реклама

МОК разследва допинга и корупцията в световните щанги

Федерациите на САЩ и Русия поискаха обяснение от Тамаш Аян за обвиненията от ARD

08 Яну. 2020
ЕПА/БГНЕС

МОК е започнал разследване срещу международната федерация по вдигане на тежести (IWF) и президента ѝ Тамаш Аян. Причината е документалния филм на немската телевизия ARD "Тайното допингиране - Властелинът на щангистите".

В него бяха показани доказателства, че IWF подпомага прикриването на положителни проби, най-вече чрез антидопингова агенция от родината на Аян - Унгария (HUNADO), а освен това пуска уличени с допинг състезатели да участват в състезания. Във филма се посочва още, че в държави, като Тайланд, допингирането е масова практика, като момичета са принудени да използват забранени вещества още от 13-годишни. 

Аян, който е президент на IWF от 2000-а, а в предишните 24 години бе неин генерален секретар, пък бе обвинен още, че е укрил над $5 млн., преведени от МОК на федерацията, в отделни швейцарски сметки, които ги няма в отчетите.

Обвиненията в корупция и прикриване на допинг в щангите ще са сред основните теми на заседанието на изпълкома на МОК, което започва днес в Лозана (Швейц), в навечерието на младежките зимни олимпийски игри там. На срещата ще бъде обсъдено също и влиянието на конфликта между САЩ и Иран върху спорта.

От МОК обявиха, че обвиненията са "много сериозни и притеснители". Вече е създадена дисциплинарна комисия, която да изслуша тайландската щангистка Сирипух Гулной. Бронзовата медалистка от олимпийските игри в Лондон`12 разкри пред ARD, че заради допинга, който е била принудена да взима, е имала "челюст като мъж и мустаци". 

Директорката на комисията по етика към МОК - Пакерет Жирар Запели, пък вече е поискала от ARD "цялата документация", с която разполага, защото "може да съдържа нова информация". От МОК не коментираха дали новите обвинения ще повлияят на мястото на вдигането на тежести в олимпийската програма, което бе под въпрос до миналата година заради многото положителни допинг проби.

Същевременно федерациите по вдигане на тежести на САЩ и Русия също призоваха за разследване. Американската поиска и да бъде направен реанализ на всички допинг проби от олимпийските игри в Рио`16, както и от последните световни първенства. 

"Много важно е да наистина да се разследват обвиненията и да се предприемат съответните действия, ако има виновни. Филмът показва, че работата срещу допинга не трябва да спира. В САЩ не сме спирали, откакто променихме нашата култура през 90-те", заяви изп.директор на американската федерация (USAW) Фил Андрюс. Той призна, че още преди това е поискал обяснение за управлението на финансите на IWF. 

Президентът на руската федерация Максим Агапитов заяви пред Inside the Games, че трябва да има "истински независимо, пълно разследване". Той разкри, че преди 5 седмици е пратил писмо до IWF с искане за одит на работата в борбата с допинга, както и за управлението на финансите. Световният шампион от 1997 г. е поискал обяснение и как проверяващите са пропуснали над 50 щангисти, които бяха хванати с допинг при повторното тестване на пробите от олимпийските игри през 2008 и 2012 (б.р. - сред тях има повече от 10 руски щангисти). Агапитов е задал въпроси и за ролята на генералния директор на IWF Атила Адамфи, който е зет на Аян. 

"Всички мои предложения бяха напълно отхвърлени, без реално обяснение", каза още Агапитов.

IWF и унгарската антидопингова агенция (HUNADO) отрекоха обвиненията на ARD. Международната федерация съобщи още само, че ще разследва допълнително тайландската федерация, която също отхвърли обвиненията във филма, че допингира състезатели още от тийнейджърска възраст.

Още по темата