Медия без
политическа реклама

ММС отвори вратата към девалвация на треньорската професия

Премахва се изискването инструктор да се става след обучение от 120 часа и положен изпит

13 Февр. 2021ДЕЛЯН КЮЧУКОВ
bfcs

Само преди месец - на 1 януари, влязоха в сила над 3 страници промени в Наредбата за треньорските кадри (№1/04.02.2019 г.) на министерството на младежта и спорта (ММС), които охлабваха режима за придобиване на треньорски статут. Но това явно се е видяло недостатъчно "либерално" на чиновниците на министър Красен Кралев и на 3 февруари ММС публикува на сайта си за обсъждане по бързата процедура (14-дневен срок) проект за още промени.

В някои от мотивите на пръв поглед има известна логика, но крайният резултат, изглежда, ще е задълбочаване на девалвацията на треньорската професия, особено за някои длъжности, като например инструкторите.

Иначе няма логично обяснение защо в чл. 6, ал. 2, т. 3 се премахва изискването от поне 200 академични часа обучение за придобиване на инструкторска длъжност. При това с мотив, че "хорариумът на обучението невинаги е посочен в документа, удостоверяващ проведеното обучение. Установява се, че висшите училища невинаги разполагат с информация за обучения, проведени преди много години, а за други обучения се оказва, че хорариумът е недостатъчен". Т.е. тъй като кандидатите или нямат документ, или не са учили достатъчно, да ги направим инструктори почти автоматично.

Всъщност в миналото наистина е имало обучения, при които според тогавашните изисквания хорариумът на отделните дисциплини не е упоменаван в дипломи и удостоверения. Но това в момента се решава лесно - със служебна бележка от ВУЗ. А и поне от 10 г. във всички удостоверения, които издават училищата, хорариумът е вписан.

Сега с премахването на задължителния минимум обучение се дава възможност да се правят инструктори на конвейер, дори и за по 1-2 дни. А инструкторите са тези, които организират и провеждат занимания в областта на спорта за всички, включително в детски градини и училища.

ММС пак променя и прословутия чл. 11, лобистко регламентиращ обучението на треньорски кадри от самите федерации (чрез школи или семинари). И тук чиновниците отново улесняват най-долното ниво - инструкторите, като премахват изискването инструкторската длъжност да се придобива след проведено обучение от 120 часа и положен изпит.

Така, дори и само с еднодневен семинар на някоя федерация, почти всеки, който е бил картотекиран 5 г. като състезател по съответния спорт, ще става инструктор. При това няма никакво изискване за образователен ценз - т.е. кандидатът да има поне средно или дори основно образование. Няма и изискване като какъв да е бил картотекиран 5 г. - при деца, юноши, аматьори или професионалисти.

В допълнителните разпоредби пък е променено изискването за вписване в треньорския регистър при заварено положение на хора, родени преди 31.12.1969 г. От тях вече няма да се изисква копие от трудов договор или друг доказателствен документ, а само "декларация от съответната спортна федерация относно заеманата от тях длъжност във федерацията или спортен клуб, неин член". Без критерии към федерациите за издаване на тези декларации. С други думи - има опасност някои 50+ "треньори" без реална практика да получават документа по усмотрение или за "правилна" позиция към ръководството на съответната федерация.

Според ММС тези поредни промени в наредбата ще повишат "ефикасността и ефективността при осъществяване на тренировъчния процес чрез възможността повече квалифицирани специалисти да бъдат вписани в регистъра на треньорските кадри, респ. да се включат в този процес". Само дето е малко вероятно увеличеното заради занижени критерии количество да доведе до по-голямо качество.

Ключови думи:

треньори, ММС

Още по темата