Медия без
политическа реклама

Подпалиха българския център "Иван Михайлов" в Битоля

Външният ни министър посети мястото на инцидента, президентът Радев, премиерът Петков и други политици осъдиха случилото се

04 Юни 2022Обновена
СДК.МК
Министърът на външните работи Теодора Генчовска посети мястото на инцидента. Стъклата на вратата са счупени, виждат се и следи от огъня.

Рано тази сутрин бе подпален българският културен център "Иван Михайлов" в град Битоля, в РС Македония, предаде БГНЕС. "В 5 часа сутринта гражданинът Г.Г. от Битоля чул счупване на стъкло и видял огън на входа на културния център на ул. "Рузвелт". Той е подал сигнал в местната структура на МВР, откъдето сигнализирали и пожарната", съобщиха от битолското полицейско управление.

"Очакваме всички компетентни институции в най-кратки срокове да разкрият извършителите на този вандалски акт", съобщиха за БГНЕС от културния център "Иван Михайлов". Те очакват "виновниците да понесат цялата отговорност за случилото се".

БГНЕС припомня, че след официалното откриване на центъра преди два месеца в РС Македония започна масирана антибългарска кампания, в която участваха и официални представители на властта, както и представител на държавните институции в Скопие.

Министърът на външните работи Теодора Генчовска посети мястото на инцидента в Битоля и проведе разговор с представителите на българското сдружение. 

„Този ​​инцидент няма да наруши отношенията, но това ще бъде доказателство, че Северна Македония не действа достатъчно срещу речта на омразата. Продължаваме с много конструктивния диалог. Трябваше да напусна срещата с Буяр Османи, сега се връщам, продължаваме. „Мисля, че ще се договорим за нещата, които трябва да направи Република Северна Македония, за да изпълни споразумението“, каза Генцовска.

На 4 и 5 юни министър Генчовска е на работно посещение в Република Северна Македония по покана на своя колега Буяр Османи. Посещението е с цел продължаване на диалога между министерствата на двете страни относно отворените двустранни въпроси, свързани с изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Във фокуса на разговорите ще бъдат и въпросите, свързани с евроинтеграцията на Република Северна Македония.

МВнР пък връчи протестна нота на временно управляващия посолството на РС Македония в София Владимир Кръстевски. На срещата с Кръстевски зам.-министър Велислава Петрова е осъдила "най-категорично извършеното от неизвестни лица деяние, в резултат на което са нанесени материални щети на сградата".

Тя е подчертала, че "подобни вандалски актове са не само израз на омраза на национална основа и нетърпимост към дейността на неправителствените организации, като важна съставна част от гражданското общество, но и са в сериозно противоречие с демократичните ценности и принципите на функциониране на съвременната цивилизована европейска система".

МВнР категорично настоява властите на РС Македония да предприемат решителни действия за незабавното разкриване и подвеждане под отговорност на извършителите на палежа, за което своевременно да информират българската страна.

Същевременно българската страна оценява положително бързата реакция на властите в РС Македония, осъждащи най-остро инцидента и поемащи ангажимент за незабавно разследване и наказание за извършителите.

 

РЕАКЦИИ

Президентът Румен Радев коментира така:

"Палежът на културния център на българите в Битоля е поредната провокация, вписваща се в дългогодишната антибългарска кампания в Северна Македония. Толерирана повече или по-малко от официалните власти, тя намираше години наред израз в рушенето на паметници, паметни плочи, поругаването на военни гробища, свързани с българите и с общата ни история. Чрез обидни и изкривяващи историческата истина текстове за България и българите в учебници, книги, филми, надписи в музеи и обществени места тя тровеше и продължава да трови съзнанието на редица поколения и да възпрепятства развитието на добросъседски отношения между двете страни".

В изявлението, разпространено от прессекретариата на Радев, се казва още: "Неслучайно България поставя като най-важни условия за съгласието ни РСМ да започне преговори за членство в ЕС, вписването на гражданите с българско самосъзнание в конституцията на страната като държавотворен народ и предоставяне на сигурни и необратими гаранции за преодоляване на езика на омразата. За съжаление и до днес управляващи и опозиция в РСМ не могат да постигнат парламентарно мнозинство за изпълнението на тези основополагащи критерии на демокрацията. Бихме искали да вярваме, че призивите, които днес чуваме от официални институции в РСМ решително да се търсят извършителите на този варварски акт, ще се реализират на практика. Същевременно, следва да отбележим, че досега не ни е известен нито един извършител на многобройните подобни престъпни действия срещу българите в РСМ."

Премиерът Кирил Петков пък заяви:

"Осъждам остро палежа на Културния клуб "Иван Михайлов" в Битоля, представляващ опит за провокация и дестабилизиране на отношенията ни с нашите съседи. Българското правителство ще продължи да работи за защитата на правата на българската общност в Северна Македония и да подпомага дейността ѝ. Благодаря на премиера Ковачевски за бързата реакция и очаквам от компетентните служби на РС Македония да издирят и накажат извършителите на този вандалски акт. Бъдещето на региона не трябва да става заложник на опитите за дестабилизация от злонамерени маргинални групи". 

Вицепрезидентът Илиана Йотова написа във Фейсбук, че това е "поредната провокация и част от масираната антибългарска кампания, която започна веднага след откриването на клуба". "Само бързите действия на компетентните институции в най-кратки срокове, които да разкрият извършителите, ще докажат, че в западната ни съседката се спазват правата на българите така, както на всички останали националности", добавя Йотова.

От името на БСП реагира депутатът от левицата Иван Ченчев, който заяви: “Осъждаме категорично тази недопустима проява на омраза и конфронтация. Такива прояви усложняват още повече диалога между двете страни. Призоваваме македонското правителство да предприеме мерки срещу такова поведение и да не допуска то да се повтаря.”

Евродепутатът и съпредседател на ВМРО Ангел Джамбазки пък обяви, че ще подаде сигнал до Еврокомисията и до всички свои колеги в Брюксел, както и до Съвета на ЕС и до френското председателство.

„Това е резултатът от фалшификациите на историята, от лъжите и от неспиращия език на омразата спрямо българите и всичко българско. Това е резултатът от действията на политичарите в Скопие. И те претендират, че трябва да ги пуснем в ЕС. Няма да стане. Не и докато правата на българите в Северна Македония не бъдат защитени. Не и докато не бъде наказан всеки акт срещу България от страна на македонистките изстъпления там. Очаквам Стево Пендаровски, Буяр Османи и Димитър Ковачевски да осъдят този позорен акт, ако искат да продължи изобщо някакъв диалог“, заяви Джамбазки.

Всъщност, президентът на РС Македония Стево Пендаровски още часове преди изявата на Джамбазки остро осъди опожаряването на входа на културния дом на българската общност в Битоля. Той написа в Twitter: „Подобни действия са провокация и не са в полза на подобряване на отношенията с България".

"В 21 век нищо не се постига с палежи и опожаряване," написа в страницата си във Фейсбук премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, осъждайки остро "палежа на сградата на Центъра на българската общност в Битоля”.

Министерството на външните работи на РС Македония остро осъди акта на умишлено опожаряване на входа на сдружение Иван Михайлов в Битоля. "Този вандализъм е поредното доказателство, че има много актьори, които са против напредъка в отношенията между Северна Македония и България и нашето общо европейско бъдеще. Това престъпление не е извършено случайно на този ден, когато двете страни ще установят диалог за преодоляване на отворените въпроси по пътя на европейската интеграция на Северна Македония", се казва в становището. И се добавя: "Компетентните органи на страната полагат усилия за откриване на извършителя на този вандалски акт". 

Проф. Павлов, има ли нахлуването на Русия в Украйна исторически корени? Исторически корени може да се намерят на всичко, когато един агресор иска да нападне някого.

 

Ключови думи:

център, Битоля, пожар

Още по темата