Медия без
политическа реклама

ЕК призовава да се засили транзитът на зърно през България и Румъния

Бомбардирането на пристанището на Одеса означава, че трябва да се използват по-интензивно черноморските пристанища на ЕС

20 Юли 2023Обновена
Жозеф Борел е против удължаването на забраната за внос по суша в ЕС на украинско зърно
ЕПА/БГНЕС
Жозеф Борел е против удължаването на забраната за внос по суша в ЕС на украинско зърно

ЕС ще трябва да увеличи транзитът на зърно от Украйна по суша след спирането на сделката за зърно, заяви ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел при пристигането си на срещата на външните министри на ЕС, предаде БГНЕС. Според него трябва да се засили износът на украинско зърно през черноморски пристанища на държави от ЕС, а това са Румъния и България.

България, Полша, Румъния, Унгария и Словакия няма да отворят границите си с Украйна за зърнени храни на 15 септември, заявиха полският министър-председател Матеуш Моравецки и аграрния министър Роберт Телус на пресконференция след срещата на министрите на земеделието на

"В допълнение към морския маршрут (експлоатиран в рамките на сделката за зърното и вече затворен) имаме линии на солидарност (създадени от ЕК през пролетта на 2022 г. речни и сухопътни маршрути за износ на зърно от Украйна през ЕС), които ни позволяват да изнасяме много зърно през черноморските пристанища, принадлежащи на държави от ЕС. Това зърно идва през границите на държавите - членки на ЕС с Украйна. Този поток трябва да се увеличи. Ако морският маршрут бъде затворен, трябва да увеличим количеството зърно, което да изнасяме през нашите граници. Необходими са големи усилия от страна на съседите на Украйна, те ще трябва да направят повече, като отворят границите и улеснят транспорта", каза Борел. "Вече сме направили много, но трябва да направим повече", добави той.

Европейската комисия се съгласи да наложи забрана от 2 май до 15 септември за внос на украинско зърно в България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, тъй като към този момент всички техни складови бази бяха пълни и цените на зърнените продукти на техните пазари се сринаха поради потока на зърно през солидарните линии. Сега през тези страни е разрешен само транзитът на зърно за други държави от ЕС или външни пазари. Първоначално ЕК беше категорично против въвеждането на забрана за внос на украинско зърно и се опита да реши проблема, като отпусна целева помощ на източноевропейските аграрни производители в размер на около 200 млн. евро, но това не даде резултат.

В сряда петте държави се споразумяха за обща декларация за удължаване на забраната за внос на зърно от Украйна след 15 септември, като същевременно се запази транзитът. На срещата бяха поканени ръководителите на съответните ведомства на Украйна и Молдова. Според полския министър на земеделието и развитието на селските райони Роберт Телус ограниченията, наложени по-рано от Европейската комисия върху четири вида зърно от Украйна, са имали добър ефект, което е станало аргумент за удължаване на забраната поне до края на годината.

Жозеп Борел отбеляза,  че прекратяването на инициативата за черноморско зърно ще доведе до "значителна световна продоволствена криза". "Вече знаем със сигурност, че това ще доведе до значителна световна продоволствена криза... Унищожаването на зърното ще доведе до недостиг на храна в света", заяви той на влизане за срещата на външните министри на ЕС в Брюксел. Борел добави, че развитието на ситуацията след края на сделката за зърното ще бъде една от темите на министерската среща. Сред другите ще бъдат подкрепата за Украйна, включително военна, както и отношенията с Китай и Турция. 

НЕДОВОЛСТВО

Украинският премиер Денис Шмигал заяви днес, че предложението на Полша за удължаване на забраната за износ на украинско зърно е "неприятелски и популистки ход", предаде Ройтерс,  цитирана от БТА.

"В този ключов момент Полша възнамерява да продължи да блокира износа на украинско зърно за ЕС. Това е неприятелски и популистки ход, който ще засегне сериозно световната хранителна сигурност и икономиката на Украйна", написа Шмигал в туит. 

На пресконференция вчера полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че Полша "няма да отвори границата си (за зърнени продукти от Украйна)", предаде ПАП. 

Още по темата