Медия без
политическа реклама

България ще притисне Скопие на днешния Европейски съвет

Проектът за декларация поставя условие за добросъседство пред Северна Македония, за да започне преговори с ЕС

06 Май 2020
ЕПА/ЮРАКТИВ
ЮРАКТИВ илюстрира публикацията си със снимка на позлатен паметник в Скопие на югославския диктатор Йосип Броз Тито.

Лидерите на ЕС са подготвили призив към Скопие да намери решение по двустранните спорове с България в изпълнение на Договора за добросъседство. Това е записано в проекта за декларация от срещата на върха на ЕС с лидерите на Западните Балкани, с който EURACTIV разполага.

Видеоконференцията, която започва в 17:30 ч. българско време, първоначално трябваше да се проведе в Загреб под хърватското председателство. Идеята е да участват лидерите на 27-те членки на ЕС и техните колеги от Сърбия, Черна Гора, Албания, Северна Македония, Босна и Херцеговина и Косово.

С наближаването на срещата България отправи достатъчно ясни послания, че не приема парализирането на работата на двустранната комисия по историческите въпроси, създадена по силата на Договора за добросъседски отношения от февруари 2018 г., отбеляза брюкселското издание.

“Ако до месец юни не заработи смесената историческа комисия и властите в Скопие продължат с фалшификациите на историята, България няма да даде съгласие за започване на предприсъединителните преговори със Северна Македония”, коментира в понеделник евродепутатът Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) пред EURACTIV България.

В проекта на декларация от срещата на върха се казва: “ЕС напълно подкрепя обещанието на партньорите от Западните Балкани да укрепят регионалното сътрудничество и добросъседските отношения, включително с държавите-членки на ЕС. Прилагането на двустранните споразумения добросъвестно и с осезаеми резултати, включително Споразумението от Преспа с Гърция и Договора за добросъседски отношения с България, остава важно в това отношение. Необходими са по-нататъшни и решителни усилия за помирение и регионална стабилност, както и за намиране и прилагане на окончателни, приобщаващи и обвързващи решения на двустранните спорове и на въпроси, вкоренени в наследството от миналото, в съответствие с международното право и установените принципи, включително Споразумението по въпросите за наследството“ (на бивша Югославия).

Още по темата