Медия без
политическа реклама

Университет прави томбола за ваксинирани студенти

Медицинският университет в Плевен ще пуска младежите в 3-дневна ваканция срещу сертификат за имунизация

30 Авг. 2021ОбновенаСИЛВИЯ ГЕОРГИЕВА
Pixabay
Един от възпитаниците на МУ-Плевен ще получи 1000 лв. награда за това, че е ваксиниран.

Усложняващата се епидемична обстановка принуди някои ректори да въведат ограничения пред неваксинираните, като например Медицинският университет в Пловдив. Други университети обаче са решили да наблегнат на принципа на "моркова" - да стимулират с различни бонуси възпитаниците си, които решат да се имунизират.

Медицинският университет в Плевен апелира чрез своя сайт младите си колеги да се ваксинират до края на месец септември. От 1 юли всички желащи могат да си запишат час за ваксина в университетските бази. Заедно с това ректорът на вуза проф. д-р Добромир Димитров предлага и два бонуса за ваксинираните студенти - да получат 3 свободни дни от занятия, както и да участват в томбола с парична награда от 1000 лв. - разбира се, срещу представен сертификат за ваксинация.

Стимулиращи мерки прилага и МУ-Варна - вузът също осигурява възможност за приоритетно ваксиниране срещу COVID-19 на всички свои студенти, служители, преподаватели и техните родственици.

От МУ-София посочиха, че при организиране на учебния процес за 2021/22 г. се стремят да гарантират "добро ниво на безопасност чрез възможност както за онлайн, така и за присъствено провеждане на практическите занятия в съответните специалности и курсове". Оттам обясниха, че още в начало на годината са организирали кампания за ваксиниране на желаещите преподаватели и служители, а по-късно е сигурена възможност за ваксиниране и на студентите. "Още през м. април нивото само на ваксинираните служители и преподаватели в МУ-София беше над 55% от състава, а към момента общият брой на ваксинирани и преболедували COVID-19 сред тях считаме, че е достигнал ниво, необходимо за т.нар. колективен имунитет", казват оттам. 

"Повечето преподаватели в СУ са ваксинирани, няма условие за ваксинация на студентите. Последното решение на Съвета на деканите от юли е за присъствено обучение, но оттогава ситуацията се влошава, затова Съветът на деканите ще се събере отново в средата на септември, за да реши дали обучението ще започне присъствено или дистанционнно, и ако е присъствено, какви мерки са нужни - маски, по-малки групи и т.н", коментираха и от СУ. От УНСС също няма да разделят студентите на ваксинирани и неваксинирани. "Започваме с присъствено обучение, ако се наложи, ще преминаваме към онлайн", посочи ректорът проф. Димитър Димитров. 

За разлика от плевенския и варненския медицински вуз, МУ-Пловдив пък реши да пуска на присъствени упражнения по медицина само студентите, които са ваксинирани или преболедували, или пък имат отрицателен тест в последните 72 часа. Решението веднага предизвика полемики, като някои родители дори се заканиха да обжалват заповедта на ректора проф. Мариана Мурджева. 

 

МИНИСТЕРСТВОТО

От МОН уточниха пред "Сега", че университетите са автономни сами да решават какви мерки срещу коронавируса да предприемат, ако обаче не нарушават заповед на здравния министър. В-к "Сега" попита здравното министерство нарушава ли заповедта на МУ-Пловдив актовете на МЗ. Няколко дни обаче отговор няма. Междувременно, проф. Мурджева даде да се разбере, че е възможно заповедта да бъде ревизирана на следващия Ректорски съвет на 7 септември. Тя обаче е на мнение, че студентите, които влизат на присъствени упражнения в клинични условия в болниците, следва да са защитени, за да не заразят болните.

 

СТУДЕНТСКИТЕ СЪВЕТИ

"Сигурен съм, че решението на МУ-Пловдив е взето с най-добри намерения. Студентите обаче не могат да бъдат задължени да се ваксинират. Освен това има и такива, които имат медицински противопоказания за имунизиране. Трябва да се намери механизъм, с който студентите да могат да участват в упражнения и без да са ваксинирани", коментира пред "Сега" председателят на Националното представителство на студентските съвети Даниел Парушев. Той смята, че трябва да има разговори с министерствата на финансите, здравеопазването и образованието, на които да се обсъди възможността държавата да поема антигенните тестове за студентите, които не искат да се ваксинират, но желаят да посещават присъствено упражнения.

 

ГОТОВНОСТ

Проверка на "Сега" в сайтовете на всички 52 частни и държавни университета у нас показва, че масово те не са решили как ще започнат новата академична година. Доста от вузовете изобщо нямат ковид секции, а тези, които имат, все още са със старите заповеди за удължаване на мерките до края на август.

Сред малцината, които обявяват значимо ниво на ваксинация е Бургаският свободен университет. Висшето училище достигна 70% ваксинирани срещу COVID-19 и очаква да посрещне студентите си в здравословна среда, обявяват оттам. През лятото МОН обяви инициатива училища, в които 70% от екипа е ваксиниран, да получават специален сертификат, но такива учебни заведения са единици, а ваксинацията сред учителите е 20-30%.

Още по темата