Нароченото за днес гласуване на промените в закона за висше образование, намаляващи таксите за платено обучение в университетите, не спря студентите от замисления протест. Днес сутринта преди заседанието на депутатите те излязоха пред парламента, за да изразят недоволството си. Депутатите също действаха по план и гласуваха очакваното 40% намаление на таксите за кандидат-висшите в платена форма, от което младежите не останаха докрай доволни.
Проблемът с таксите за платено обучение стана публичен преди месец. Размерът им е обвързан с размера на издръжката, която дава държавата за студентите в държавна поръчка - тъй като тя се вдигна, скочиха и таксите, в някои висши училища - дори двойно. Депутатите от управляващото мнозинство се заеха спешно да променят закона за висше образование, предлагайки таксата за платено обучение да бъде 75% от средствата за издръжка на обучението в държавна поръчка, т.е. да има 25% намаление. В хода на дискусиите в образователната комисия в крайна сметка бе прието предложението на Съвета на ректорите за 40% намаление на таксите за платено обучение (т.е. те да се формират като 60% от издръжката в държавна поръчка). Днес, след 1-часови дискусии това решение бе препотвърдено.
Дебати предизвика обаче идеята на Николай Денков от ПП-ДБ, който предложи таксите за студентите да не могат да се вдигат с повече от 20% за целия 4-годишен срок на обучение. Такова бе искането и на Националното представителство на студентските съвети, които след среща с просветния министър обявиха, че то е получило принципно съгласие от управляващите. Вместо него, бе одобрено друго предложение - според него таксите на приетите до момента студенти в платено обучение няма да могат да се увеличават с повече от 20% за следващата година, но не и за бъдещите студенти.
Според Васил Пандов от ПП-ДБ решението дискриминира младежите, които тепърва ще влязат в университет, защото за техните такси няма да има предвидимост. Андрей Чорбанов от ИТН отхвърли това опасение, обяснявайки, че записване на исканото от тях 20% ограничение в закона може да затрудни университетите, тъй като при евентуална висока инфлация няма да могат да осъвременяват адекватно таксите. Просветният министър Красимир Вълчев също призна, че решението е краткосрочно, като ще се търси дългосрочно такова. "Принципно подкрепям идеята за предвидимост на студентските такси. Но нека той да не е фиксирано число, защото така има опасност университетите да се стремят към 20% скок на таксите и при ниска инфлация", призова той. По думите му ще се търси обоснован и траен механизъм за индексация, който да е свързан със средната заплата за страната и ръста на инфлация - чрез бъдещо промени в закона, които се обсъждат във ведомството му.
"Искаме да учим, не да дължим!"
"Знанието не трябва да е лук!", "Искаме да учим, не да дължим!", "Протестираме днес, за да учим утре!", "Не сме банкомати!". С такива лозунги протестираха днес студенти пред НС, настоявайки за по-голямо намаление на таксите - от 50%. Те бяха категорични, че въпреки заявените обещания от страна на властта, до този момент липсват конкретни и справедливи решения. Без тях студентите в платена форма са заплашени да прекъснат обучението си, кандидат-студентите могат да се откажат от кандидатстването в държавно висше училище, смятат те.
Въпреки 40% намаление на таксите, то няма да е достатъчно за някои по-специфични специалности, като например тези в университетите по изкуства, и пак излиза доста по-високо от миналогодишните размери, предупреди преди седмица и ректорът на НАТФИЗ Мирослав Дачев. "Няма да ги плащат (таксите - бел. ред.). Не се очаква. Аз вече се свързах с колегите от Великотърновския университет, с една колега, която е от Козлодуй - тя, за съжаление, прекъсва своето обучение във ВТУ, защото сама си плаща образованието и няма да може да продължи", коментира пред БГНЕС Александър Танев, студент по право в Софийския университет, чиято такса, поскъпва от 3250 лв. до 6700 лв. По думите от по-високите такси ще пострадат около 40 хиляди студенти в България.