Въпреки обещанията на властта за намаление на таксите в платено обучение, студенти от Юридическия факултет на Софийския университет все пак излязоха на протест заради обявеното драстично повишаване на сумите. Той е под надслов "Образованието е право - не привилегия!".
„Обявяваме се против решението за драстично повишаване на семестриалните такси. Не приемаме реалността, в която от есента много от нашите колеги няма да могат да прекрачат прага на университета, защото не могат да си позволят двойно по-висока такса. В някои факултети увеличението достига до 200%", казаха студенти.
Те призоваха останалите свои колеги от всички специалности, курсове и университети в цялата страна да се включат в протестните действия и да се присъединят към тях. „Това не е просто несправедливо — това е удар срещу правото на образование, срещу настоящето и бъдещето на България."
Протестиращите носеха плакати с надписи: "Образованието е право, а не привилегия", "Ние не сме банкомати", "Искаме образование, а не кредити", и други, разказва БГНЕС.
,,Тук днес сме се събрали колеги от различни градове. Искането на протеста е просто и ясно - за нас образованието не е привилегия, за нас образованието е право. Ние сме тук, за да защитим това право и да можем да останем и учим в България, защото - за съжаление, в момента това право може да ни бъде отнето. Много се надявам да успеем, защото друг вариант нямаме", заяви Александър Танев, организатор на протеста и студент по право в Софийски университет
Вчера просветният министър Красимир Вълчев се срещна с представители на Студентския съвет и Студентския дипломатически клуб към Софийския университет. На нея той ги увери, че промените в закона за висшето образование, с които се избягва скокообразно повишение на таксите за платено обучение, ще бъдат придвижени бързо и ще влязат в сила за предстоящата академична година.
Действително, днес депутатите приеха на първо четене в пленарна зала въпросните промени в закона за висше образование за 25% намаление на таксите за платена форма, предложени от ГЕРБ, БСП и ИТН. Най-вероятно на второ четене обаче този процент ще бъде увеличен, за да може понижението на таксите да е с 40%, както предложи Съветът на ректорите. Одобрение има и за идеята на студентите таксите на приетите вече студенти да се увеличават с не повече от 20% за всеки следващ семестър, за да има предвидимост.
Студентите в платена форма на обучение в СУ са около 900-950, а тези държавна поръчка - 20 000, съобщи председателят на Студентския съвет на СУ Михаела Косева. Тя изрази опасения, че от 11 юли започва записването на приетите студенти, при което те трябва да платят таксата си за първия семестър. Ако промените в закона не бъдат приети дотогава, тази такса ще бъде формирана по действащия в момента нормативен акт и ще бъде значително по-висока. Министър Вълчев се ангажира да апелира ректорите на висшите училища да не събират по-високи такси преди приемането на законовите промени. Под думите му, ректорът на СУ проф. Георги Вълчев го е уверил, че няма да се събират завишени суми от студентите.
НОВА ФОРМУЛА
Съветът на ректорите настоява за нова формула за изчисляване на студентските такси за платено обучение, която да отразява реалните икономически условия в страната, стана ясно от негово становище. "Решението за определяне на крайните размери на тези такси не е оставен на оперативната самостоятелност на нас като ректори или на академичните съвети на университетите, а е законово регламентирано от страна на държавата и ние, като административни ръководители, действаме в условията на обвързана компетентност. По този начин можем единствено да прилагаме закона такъв какъвто е, без да имаме възможност да редуцираме крайния резултат под минимално заложените нива от страна на правните норми", обясняват от Съвета на ректорите.
"Акцентираме, че настоящият размер на таксите за платено обучение, които се прилагат и по отношение на чуждестранните студенти, прави обучението в България неконкурентноспособно на международния пазар и на практика ликвидира всички положени усилия и вече постигнати успехи на нашите университети в посока завоюване на престиж и дял там", обръщат внимание още ректорите.
Те предупреждават и че решението, което предстои да се вземе, е много вероятно да бъде временно и неустойчиво, защото принципната обвързаност на таксите за обучение на студентите с получаваната от университетите издръжка ги обрича на постоянно нереципрочно повишаване при промени на формиращите я компоненти, които неизбежно ще последват. "Липсата на уредба на т.нар. „заварено положение“ в закона също е сериозен пропуск, който следва да бъде коригиран, за да може да се осигури предвидимост на записващите обучение студенти и докторанти при какви размери на таксите ще проведат своето обучение за целия му период", казват те. Ректорите припомнят, че от 2022 г. предлагат обсъждане на цялостна промяна на модела, по който се финансират университетите - както в приходната, така и в разходната му част. "Именно това е дълбоката първопричина и правопораждащ факт на възникналата ситуация, който е време обществото да постави на дневен ред", смятат те.