Таксите в университетите да не може да бъдат увеличавани с повече от 20% за семестър. Това са предложили от Националното представителство на студентските съвети, съобщи председателят му Ангел Стойков, на среща на министъра на образованието Красимир Вълчев с ректори на технически висши училища.
"Обединихме се с ректори и с министъра около предложението приетите веднъж такси да може да бъдат увеличавани с не повече от 20% за следващ семестър. Така ще има предвидимост и няма да се стига до петцифрени суми, които са непосилни за студентите", коментира Стойков по повод проблема с увеличените о такси за платена форма във висшите училища у нас. Както стана ясно преди дни, скокът на таксите в платена форма се дължи до голяма степен на повишената държавна издръжка, от която те зависят.
"Нито държавата, нито висшите училища са увеличавали таксите. Те се повишават заради формула, приета преди десетилетия. Още преди месеци говорихме, че увеличеното държавно финансиране и регулацията в закона за висшето образование ще доведат до това, че ще се ще се увеличат таксите за платено обучение", посочи министър Вълчев. Той припомни, че депутатите внесоха проект за промяна на закона за висше образование, които вече бяха одобрени на първо четене в комисия. Те предвиждат таксите в платена форма да са не повече от 75% от средствата, които държавата предоставя за издръжката за обучението на един студент държавна поръчка плюс таксата, която плаща един студент държавна поръчка в съответното направление, т.е. да има 25% намаление на таксите.
Предложението на Съвета на ректорите обаче е за 40% намаление на таксите, което, както изненадващо стана ясно на срещата, може да бъде подкрепено от МОН. "Мисля, че тези предложения са разумни. Говорили сме с лидерите на всички парламентарни групи, които подкрепят правителството, законопроектът да се приоритизира и тази седмица може би ще бъде приет в пленарна зала. Това, което със сигурност можем да кажем е, че той ще влезе в сила веднага и за идната учебна година. А таксите, които са обявили висшите училища, ще може да бъдат коригирани, за да нямаме това скокообразно увеличение", посочи министър Красимир Вълчев. По думите му при бъдещи промени в закона за висшето образование ще се търси по-голяма предвидимост за всички студенти. Друга законова промяна, която беше вече приета, е че ще могат студентите да записват и второ висше държавна поръчка.
Единен изпит по математика или физика
На срещата е била обсъдена възможността за единен изпит по математика или по физика, с който техническите университети да приемат студенти. Подобна стъпка предприеха наскоро икономическите университети, които организираха свой единен изпит по математика. "Ще се обсъди дали те да не се включат в единния изпит по математика, който създадоха икономическите висши училища. Това би било алтернатива на матурата", коментира министърът.