Медия без
политическа реклама

Изискването за един психолог на 400 ученици отпада

Учител с висше образование ще получава по 8.50 лв. на час над минималната норма задължителна преподавателска работa

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Училищните директори вече няма да са длъжни да разкриват работно място за психолог или педагогически съветник при над 400 ученици, както и поне две подобни места при над 900 ученици. Това изискване е отпаднало от Колективния трудов договор в системата на народната просвета, подписан преди дни от работодатели, синдикати и МОН.

В чл. 19 на предния Колективен трудов договор от 2018 г. бе изрично записано, че по-малките училища, които обучават над 400 ученици, следва да имат поне един психолог, педагогически съветник или социален педагог. За по-големите школа изискването бе за назначаване на двама подобни специалисти, а за детските градини с над 250 деца - поне една щатна бройка. Занапред директорите ще разкриват работни места за тези специалисти "в зависимост от нуждите на образователната институция".

Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов заяви пред "Сега", че промяната е освобождаваща, тъй като всяко училище има нужда от различни специалисти - някое например може да няма нужда точно от психолог, а от логопед или ресурсен учител. В 119-то училище, на което той е директор и в което учат 1600 ученици, буквалното прилагане на разпоредбата би било невъзможно - трябва да се наемат 5-6 психолози. Затова и Стаматов се е спрял на двама психолози, един педагогически съветник и един ресурсен учител.

От МОН съобщиха, че към февруари 2020 г. общо психолозите в училищата са били 959, а педагогическите съветници - 757, т.е. общо 1716, като специално при бройката на психолозите има увеличение спрямо миналата година.

Както "Сега" писа, в новия КТД е заложено 15% увеличение на заплатите на учителите, с което минималното преподавателско възнаграждение от 660 лв. през 2017 г. ще скочи до 1260 лв. през 2021 г. Предвидено е и увеличение на възнаграждението за класните ръководители - то става 46 лева месечно за водене на задължителна документация и консултации с родители, деца и ученици.

Две важни промени се правят и във връзка с коронавируса. С 30 лева месечно ще се компенсират разходите за консумативи на учителите, които водят обучение от разстояние в електронна среда в условията на епидемии, пандемии, енергийни кризи, извънредно положение или други случаи на непреодолими събития, които ще се изплащат като допълнително трудово възнаграждение (ДТВ) за времето на провеждането му. За допълнително обучение на ученици, които са отсъствали повече от десет учебни дни от училище поради заболяване, или за консултации на ученици в самостоятелна форма на обучение поради здравословни причини, пък ще има възнаграждение от 15 лв. за всеки проведен час.

 

ДЕТАЙЛИ

В новия документ са заложени още няколко дребни увеличения. Учител с висше образование и степен "бакалавър" или "магистър" вече ще получава не по-малко от 8.50 лв. за учебен час над минималната норма задължителна преподавателска работа, а не както досега - по 7.20 лв. на час. За педагогически специалист с професионална квалификация "учител", но неотговарящ на изискването за заемане на конкретна длъжност, часовата ставка над нормата се увеличава от 6 на 7 лв., а за учител със средно образование повишението е от 5.4 лв. на 6.30 лв.

Повишение има и при средствата за допълнителни трудови възнаграждения за постигнати резултати от педагогическите специалисти - те ще се планират в рамките на бюджетите в размер не по-малко от 4.2% и не повече от 5% от годишния размер на средствата за заплати, като досега те бяха в границите на 4-4.5%. Право на такива допълнителни бонуси ще имат преподавателите, които са изработили 124 часа годишно при въпросния работодател. Новост в този КТД е и че той предвижда средства за допълнителни възнаграждения и на непедагогическия персонал - те следва да са в размер не по-малко от 2.5% и не повече от 3.5% от годишния размер на средствата за заплати на тези служители (тук изискването е въпросните служители да са отработили 186 дни). Предвижда се и обезщетението при пенсиониране за учителите да е в размер на 11 брутни заплати от 1 януари 2021 година, които ще се осигуряват по национална програма, а не 10.5, както бе досега.

 

 

 

 

 

 

Още по темата