Медия без
политическа реклама

Държавната "Монтажи" крие как харчи 500 млн. лв. за язовири

Дружеството сключва натъмно договори над праговете по закона за обществените поръчки

29 Дек. 2020ТАНЯ ПЕТРОВА
Илияна Кирилова
Министърът на икономиката не се разпозна като компетентен да отговоря за договорите на "Монтажи" ЕАД и спазването на ЗОП.

Няма сила, която да накара държавното дружество "Монтажи" ЕАД да обясни как изразходва предоставените му през 2018 г. от правителството 500 млн. лв. за спешен ремонт на язовири. Държавната фирма излезе с мълчалив отказ по подадено от "Сега" заявление за достъп до всички договори, сключени от него над праговете по ЗОП. "Монтажи" ЕАД избира на тъмно партньорите си, без да провежда процедури по Закона за обществените поръчки, независимо от това, че попада в обхвата му като възложител.

Заради липсата на прозрачност "Сега" поиска да получи достъп до всички последващи договори, сключени от "Монтажи" ЕАД за изпълнението на дейности по ремонт на язовирите, при които са нахвърлени задължителните прагове по ЗОП за обявяване на поръчка. Редакцията настоя да получи достъп както до договорите за строителство, така и до тези за доставка на стоки и услуги. Заявлението за достъп до информация бе изпратено до Министерство на икономиката като едноличен собственик на капитала на "Държавната консолидационна компания", на свой ред собственик на "Монтажи" ЕАД, но министерството не се разпозна като компетентно да отговори и препрати въпросите на "Монтажи". Писмото, с което министерството уведомява "Сега" за  прехвърлянето на искането, е от 9.11.2020 г. и срокът за полулучаване на отговор по него - 14 дни, изтече. Така дружеството мълчаливо отказва да отговори. 

Това не е първият случай, в който "Монтажи" ЕАД мълчаливо отказва достъп до информация. Първото дело, свързано с предоставените от държавата 500 млн. лв., бе заведено по подадено от Мая Манолова искане за достъп до информация. Манолова настоя да получи списък на ремонтираните с тези пари обекти, но дружеството отказа - първо мълчаливо, а после с аргумента, че не се явява задължено лице по закона за достъп до обществена информациятта, защото не харчи бюджетни средства. От фирмата считат, че от момента, в който парите са напуснали държавната хазна и са влезли от министерството в ДКК, а оттам - в "Монтажи" са престанали да бъдат средства от държавния бюджет, и вече са собствени средства. Затова фирмата не дължала отчет за тях и не се явявала задължено лице по закона за достъп до обществена информация. Проблемът е, че това тълкуване бе потвърдено от съдия Галин Несторов от Административен съд-София и Манолова загуби делото. Решенията за даване или отказ на достъп до информация вече се гледат само на една инстанция. 

Както "Сега" писа, огромна част от средствата на "Монтажи" дълго време стояха по сметки, а други стотици милиони фигурираха като аванси и вземания от клиенти. Огромната финансова инжекция не помогна на друужеството да излезе на печалба през 2019 година и то отчете загуба от 1,16 млн. лв. На този фон по сметките му стояха неизползвани към края на 2019 г. 160,7 млн. лв., вземанията от клиенти и аванси бяха за 269 млн. лв. Отпуснатите от кабинета 500 млн. лв. следваше да послужат за спешен ремонт на 400 язовира. 

Още по темата