От 1 юли месечните фактури на домакинствата за потребеното количество електроенергия ще са с две цени. Едната ще показва пазарната цена на борсата за съответния месец, а другата - каква компенсация дава държавата, за да се постигне по-ниската регулирана цена.
Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков пред журналисти след заседанието на Министерски съвет. Той увери, че домакинствата остават с регулирани цени за неопределено време, както и че няма да има промяна с двете тарифи - дневна и нощна. КЕВР и занапред ще продължи да определя цените за битовите потребители на ток. Единствената промяна е в механизма, в който досега бе компенсирана разликата между пазарните и регулираните цени на тока, каза Станков.
На днешното заседание кабинетът гласува допълнителни приходи във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", за да се осигурят компенсациите за битовите потребители след 1 юли.
Всъщност не държавата, а производителите на електроенергия ще компенсират разходите на домакинствата за ток, чрез отчисления от приходите, реализирани над определени цени на тока.
Определените в решението на МС стойности, които служат за изчисляване тавана на пазарните приходи за отделните типове производители, са:
- АЕЦ „Козлодуй" - 120 лв./MWh;
- Водноелектрически централи, собственост на „Национална електрическа компания" ЕАД - 140 лв./MWh;
- Производителите на електрическа енергия от кондензационна електрическа централа на въглища, включително и от лигнитни въглища - 400 лв., увеличена с умножената по 1.32 средномесечна цена на тон емисионни квоти СО2, за един MWh;
- Производителите на електрическа енергия от въглища с добавено гориво от биомаса (твърди или газообразни горива от биомаса) и/или отпадъци и/или нефтопродукти и/или комбинация от тях - 400 лв., увеличена с умножената по 0.9 средномесечна цена на тон емисионни квоти СО2, за един MWh;
- Производителите на електрическа енергия от ВЕИ без договор за компенсиране с премии - 300 лв./MWh.
Очаква се тези постъпления да покрият компенсации до 1 милиард лева за целия регулаторен период - от 1 юли 2025 г. до 1 юли 2026 г., стана ясно от думите на министър Станков. Освен това фондът се пълни с 5% отчисления от приходите на производителите на електроенергия, както и от продажба на въглеродни емисии.
Припомняме, че Народното събрание стопира либерализацията на пазара на електроенергията за крайните битови потребители, но от 1 юли 2025 г. се освобождава пазарът на едро на тока за бита. Това означава, че електроснабдителните дружества "Електрохолд", ЕВН и "Енерго Про" ще купуват електроенергия директно от борсата, а не от НЕК на преференциални цени, както е в момента. С промяната след 1 юли ЕРП-тата ще бъдат компенсирани от енергийния фонд, ако цената на борсата е по-висока от определената от КЕВР цена за бита.
"Фонд "Сигурност на електроенергийната система" ще осигури достатъчно средства за компенсации и за бита, и за небитовите потребители. Средствата в него не зависят от държавния бюджет", каза енергийният министър. Той обяви, че домакинствата ще останат на регулирания пазар до тогава, докато цените на борсата не паднат устойчиво.
ПРОЕКТИ ЗА 4 НОВИ ПАВЕЦ
Един от начините за устойчиво намаляване на цената на електроенергията на свободния пазар е включване на повече производство от помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ). Това са водноелектрически централи, които използват многократно енергията на водната маса за произвеждане на ток, като изпомпват вода от по-ниско разположен водоем в по-горен водоем, след което отново я пускат към по-ниско разположения водоем.
В понеделник българската държава чрез НЕК внесе документи в Европейската комисия за изграждането на четири нови ПАВЕЦ-а на територията на страната", съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков. Две от централите са на язовир "Доспат", една на язовир "Батак" и една до село Равногор.
Еврокомисията може да осигури до 40% от финансиране, обяви министър Станков. Максимално бързо държавата ще търси средства за реализиране на ПАВЕЦ "Равногор", който бил на-бързо изпълним, а за останалите три проекта ще се търсят ключови инвеститори. При Равногор трябва да бъде изграден 4.5 км тунел между единия изравнител и близкия язовир, както и машинна зала за производство на ток. НЕК вече подготвят проекта. Енергийният министър не посочи колко ще струва този проект, нито за колко време ще бъде реализиран, но капацитетът на тази ПАВЕЦ се очаква да е 800 мегавата на час.
"Предстои и разширяване на изравнителя на ПАВЕЦ Чаира - язовир Яденица, което ще повиши производителността на тази водна централа", съобщи още министър Станков.