Премахването на регулираните цени на тока за бита и излизането на домакинствата на свободния електроенергиен пазар се отлага за неопределено време. Това трябваше да стане от 1 януари 2026 г., но днес ГЕРБ, БСП, ИТН и двете ДПС-та отложиха либерализацията на пазара на дребно при второто четене на промените в Закона за енергетиката, без да посочват с какъв срок. При първото четене бяха гласувани два варианта - отсрочка с две или с пет години, като трябваше работна група да избере най-подходящия вариант.
Всъщност мнозинството гласува нещо като полуреформа в електроенергетиката, за да спаси част от безвъзмездните средства от Плана за възстановяване и устойчивост.
След 1 юли КЕВР ще продължи да определя регулираните цени на тока за бита, а не Министерският съвет, както бе предвидено в законовите промени, гласувани на първо четене. Явно правителството е осъзнало, че няма никаква подготовка да се справи с тази задача.
В същото време от 1 юли трите дружества - "Електрохолд", "Енерго-Про" и ЕВН, които ще продължат да снабдяват домакинствата с електроенергия на регулирани цени, ще я купуват не от НЕК, а на свободния борсов пазар.
В последния момент от Министерството на енергетиката са предложили тази борсова търговия да става на специална платформа. НЕК уж няма да бъде повече обществен доставчик, но ще бъде координатор на балансираща група, а производителите на ток ще й предоставят електроенергията за търговия на тази платформа. Което на практика не е много по-различно от сегашното положение - НЕК да формира енергиен микс от различни производители на ток, който да продава на трите ЕРП-та.
Все пак се предвижда, ако цените на борсата са по-високи от регулираните цени, на които ЕРП-тата ще продават тока за бита, за тях да има компенсации от Фонд "Сигурност на електроенергийната система".
От опозицията силно се противопоставиха при окончателното гласуване на енергийните промени, като определиха новия модел за "неработещ" и "мъртво роден".
От ПП-ДБ, част от които гласуваха против, а другите - въздържали се, отправиха критика, че така предложеният модел за либерализация не е устойчив. "Това е модел, който зависи от благоразположението на НЕК, съответно на назначените партийни кадри от НЕК в АЕЦ, ТЕЦ, мините. Всеки един да дава съответните количества - да отговарят на базовата цена, която КЕВР е заложил", коментира Радослав Рибарски.
Според "Възраждане" управляващите на практика изкарват битовите потребители от регулирания пазар. "По доста коварен начин се опитват да преметнат и нас, и европейските им партньори. И залагат компенсации, които със смокинов лист прикриват текстовете. С тях либерализацията ще бъде факт", каза Даниел Проданов.
Енергийният министър Жечо Станков увери, че българските домакинства ще продължат да бъдат защитени от държавата, като плащат за електроенергия на регулирани цени. "Новият модел компенсира директно битовия потребител, като в сметката на всеки битов потребител ще бъде показвано колко е пазарната цена и по-ниската цена, която трябва да плати той, за да се види разликата. Така дърпаме "ръчната спирачка" на инфлационните процеси", обясни енергийният министър Жечо Станков.