Енергийната комисия в НС прие на първо четене два законопроекта за отлагане на либерализацията на цената на тока за домакинствата. Според първия законопроект БСП предлага реформата да се отложи с две години, т.е. да стартира от средата на 2027, а вторият законопроект на ИТН предвижда отлагане с пет години.
Комисията се събра извънредно, за да приеме законовата поправка, която спешно през май трябва да бъде гласувана , тъй като първата фаза на либерализацията е планирана в Закона за енергетиката да започне от 1 юли 2025 г.
Правителството на Росен Желязков успя да извади от Плана за възстановяване и устойчивост ангажимента на страната ни да проведе либерализацията на пазара на електроенергията за бита. Предвиждаше се от началото на 2026 г. домакинствата да излязат на свободния пазар на ток, така както са фирмите и останалите небитови потребители.
БСП и ИТН посочват идентични мотиви за отлагане на реформата. Според тях неадекватно са приети срокове, които не дават достатъчно технологично време за подготовка на сложната електроенергийна система, опасност от рязък скок на цените за домакинствата, липса на защита на енергийно уязвимите групи, прекалена зависимост за средствата във фонд "Сигурност на електроенергийната система", който е в критично финансово състояние.
Отсрочка от 2, 4, 5 или 8 години
Двата законопроекта на БСП и ИТН ще бъдат обединени в един, като предстои да се прецени какъв срок да се даде за започване на енергийната реформа.
Депутатът Павела Митова от ИТН, която е председател на енергийната комисия в парламента, обяви, че ще организира дискусия с всички партии, за да се вземе най-доброто решение. Според нея отсрочката трябва да се обвърже с един или два пълни мандата на редовно избран кабинет, т.е. 4 или 8 години.
В същото време бе отхвърлен законопроектът на "Възраждане", който предлага отлагане на освобождаването на цените на тока за бита със 7 години.
Отхвърлено бе предложението на ПП-ДБ да се определи срок, в който да се приеме програма за намаляване на енергийната бедност с механизъм за финансова подкрепа на уязвимите потребители след освобождаване на цените.
МС, а не КЕВР ще определя регулираните цени
В периода на отсрочката ще продължат да действат регулираните цени на тока за бита. Само че не КЕВР, а Министерски съвет ще определя размера на регулираните цени, стана ясно от обясненията на енергийния министър Жечо Станков, който присъства на заседанието на енергийната комисия.
Регулаторните периоди от 1 юли до 30 юни на следваща година остават в сила, като решението за цените ще бъде на Министерския съвет, стъпвайки на изчисленията на КЕВР. Пред БТА енергийният министър увери, че в КЕВР все пак ще останат обществените обсъждания за цените на електроенергията, които предлагат трите електро-разпределителни дружества.
"Националната електрическа компания (НЕК) няма да бъде във функцията си на обществен доставчик, но се предвижда да осигурява енергията, отчитайки стабилността на електроенергийния пазар и на системата", каза още Станков. По думите му ценовите разлики между регулираната цена за домакинствата и по-високата цена на борсата ще се компенсират от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" в периода на отсрочката.
Моделът ще бъде изчистен още до края на тази седмица, увери енергийният министър. Предстои правителството да внесе нови текстове между първо и второ четене на промените в Закона за енергетиката, като Станков призова депутатите спешно да ги гласуват. От "Възраждане" възнегодуваха, че отново се бърза с толкова важни промени, независимо, че те се представят като отлагане на либерализацията на пазара на ток за бита.
От Българската асоциация "Природен газ" призоваха депутатите да включат и потребителите на природен газ в механизма за финансова подкрепа на уязвимите потребители. "Не сме съгласни потребителите на природен газ да бъдат изключени от обхвата на закона за енергетиката, Подпомагането само на домакинствата, които ползват електричество, е неравноправно третиране спрямо останалите", посочиха от асоциацията.
спрямо останалите", посочиха от асоциацията.