Медия без
политическа реклама

Възстановяването на наводнените карловски села ще отнеме поне 1 г.

В последните 4 дни в разчистването на щетите са се включили над 600 военнослужещи и повече от 100 доброволци

05 Септ. 2022ОбновенаЕкип на Сега
БНР
Държавната фирма "Автомагистрали" изпрати 40 души с 15 камиона и 4 багера в засегнатите райони.

Ситуацията в карловските села, 4 дни след опустошителния порой по поречието на река Стряма, продължава да бъде тежка - десетки къщи са под вода, мазета и приземни етажи са в кал и тиня, на места няма ток. Поне два месеца ще отнеме разчистването на щетите от погрома, а за пълното възстановяване на селата ще е нужна поне 1 г., прогнозираха екипите, работещи на място. Днес продължи поредният етап от действията по справяне с последиците от наводнението в област Пловдив, където е обявено частично бедствено положение. По данни на служебния кабинет с разчистването са се включили 70 специализирани машини и близо 850 служителите на редица държавни институции, вкл. пожарна, армия, пътна агенция, горски стопанства и доброволци.

Преди минути служебният министър на отбраната Димитър Стоянов коментира от Слатина, че в последните 4 дни в разчистването са се включили повече от 600 военнослужещи, като днес там са работили 110 военни. По думите му в дейностите са участвали общо 67 броя специализирана техника - резачки, транспортна техника, багери и двата хеликоптера от Авиобаза Крумово. Стоянов уточни, че първо трябва да се изчистят коритата, после и основните комуникационни линии - улиците, "за да се стигне до всеки дом и да започне разчистване".

"Трябва да се предприемат превантивни мерки, надявам се средства да бъдат намерени от МС и да бъдат отпуснати целеви средства. 196 литра на кв. метър е прекалено количество като валеж", каза още Стоянов. По думите му в пострадалите села през утрешния ден се очакват над 600 доброволци. Сборните пунктове ще са пред кметствата на Слатина, Богдан и Каравелово. Утре на място в с. Каравелово се очаква да пристигне и премиерът Гълъб Донев.

От вчера на терен работи техника на горското стопанство в Смолян, а рано тази сутрин към най-пострадалите села в района на Карлово бяха изпратени машини от "Автомагистрали" ЕАД. Багери, самосвали, камиони, товарачни машини и резачки се използват от екипите, които разчистват пътища, речни корита, обществени сгради, къщи и дворове. "Всички хора с пострадали домове са подслонени. Всеки ден се подготвят необходимите порции с храна и 30 000 бутилки с вода. Работят комисиите, които описват щетите по частните имоти и по общинската и държавна инфраструктура. Виждате, когато държавата с всичките ѝ институции - армията, хората и местната власт сме заедно, нещата се случват", посочи Емил Кабаиванов - кмет на Карлово.

Невиждана от 500 години вълна е отнесла селата в Карловско, коментира в ефира на БНТ главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”. По думите му щетите от погрома ще се разчистват близо два месеца, но пълното възстановяване на засегнатите карловски села ще отнеме поне една година. "Ако до това време на следващата година успеем да възстановим инфраструктурата, това ще е много добре", заяви той. Николов припомни, че почти всички пострадали домакинства от бедствието не са имали имуществени застраховки, като причината е високата цена на застрахователната премия. "Някак си разчитаме някой друг да ни помогне, вместо ние самите да си помогнем", каза той.

6 са пострадалите селища в района - 5 в община Карлово и с. Трилистник в пловдивската община Марица. Според Николов е истинско чудо, че този път няма жертви, но щетите са огромни. По думите му промените в климата трябва да доведат да допълнително планиране на урбанизираните територии и те да бъдат далеч от заливаемите зони. "Хубавото е, че строителството в България не е толкова лошо, колкото се твърдеше. При един такъв потоп би трябвало всички къщи да са изличени. Такова бедствие не се случва всяка година. Дигите са изчислявани на 100-годишна вълна. Тук говорим за 200- или 500-годишна вълна", каза той и припомни идеята да има отделна държавна агенция за борба с бедствията.

В ефира на Нова ТВ кметът на Сопот Деян Дойнов каза, че градът от 72-часа е без вода и поиска проблемът бързо да се реши. Според него водоноските в общината са прекалено малко и не могат да осигурят необходимите количества вода за хората. Той призова за спешни мерки, за да се предотврати хуманитарната криза. "Хората са готови на гражданско неподчинение", предупреди кметът. По-късно стана ясно, че вода в града ще има до 19 ч. на 8 септември.

"Държавата ще осигури временни жилища на загубилите домовете си след наводненията. Би трябвало всеки да застрахова имуществото си, ние просто нямаме такава култура в България", заяви пред Нова телевизия служебният военен министър Димитър Стоянов.

Според земеделския министър Явор Гечев няма незаконна или прекомерна сеч в района, но ще има проверки за това за 10 години назад. За провеждането им щяло да се взема информация от местното население. Той смята, че коритата на реките не са били достатъчно почистени. "Може би ни липсва организация и култура да живеем с подобни бедствия", смята той. В Трилистник обаче имало хора, които не искали да напускат домовете си. Гечев припомни, че първоначално в Плана за възстановяване е имало предвидени 1,1 млрд. лв. за напояване и отводняване, но след това тези средства са отпаднали. "Екипи вече изнасят умрелите животни. Много територии с зеленчуци са поразени", информира още той в ефира на БНТ.

 

ПОМОЩ

Във Фонда за бедствия има 35 млн. лв., съобщиха от правителствената информационна служба. Предстои Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане да излезе с решение каква част от въпросните средства ще бъдат отпуснати за възстановяване на пострадалите карловски села, след като получи данни за щетите.

Агенцията за социално подпомагане ще предоставят помощ на засегнатите на стойност половин минимална работна заплата. Създадена е организация социалните служби да съдействат на пострадалите да подадат своите заявления за получаване на еднократната финансова помощ от държавата в нейния максимално допустим размер. На хората от най-тежко пострадалите села ще бъдат предоставени и пакети с хранителни продукти. Общинските служби "Земеделие" приемат заявления за щети от земеделците, включително в почивните дни. Екипи на Напоителни системи са на терен, като е направен оглед на всички съоръжения по течението на реката. 

Мобилна група от звеното "Български документи за самоличност" от Районното управление в Карлово започва посещения в селата Слатина, Богдан и Каравелово, които най-сериозно са засегнати от наводненията през последните дни. Организацията е създадена от ръководството на областната дирекция на МВР, а целта е да бъдат улеснени максимално всички местни жители, чиито лични карти са унищожени заедно с имуществото им, съобщават от МВР. От вътрешното ведомство уточняват, че преносимата биометрична станция ще се използва в съответните кметства, от където предварително следва да бъдат предоставени списъци с желаещите да се възползват от тази възможност. Изготвените вече лични документи също ще бъдат предоставени на място, срещу личен подпис.

 

ЕКОЗАЩИТНИК: БЕЗОБРАЗНАТА СЕЧ Е ЕДНА ОТ ГЛАВНИТЕ ПРИЧИНИ ЗА БЕДСТВИЯТА

"Безобразната сеч и това, че хората не си прибират окастрените клони, а ги оставят на място и когато дойде голяма вода, тя ги отнася, това е една от главните причини за наводненията". Това коментира в интервю в ефира на БНР инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка“: "Копривщица също беше наводнена и ние подавахме пет пъти сигнали само за тази година до РИОСВ за безобразни сечи, за боклуци, изхвърлени в реката. Съвременният начин да се добива дървесина е с едни зловещи пътища, които изкопават из планините, за да минава тежка техника. Тези пътища представляват улеи за вода и така водата стига много бързо до самите реки, докато едно време, като са секли дървета, са ги дърпали с мулета, с коне. Пътищата са страшно нещо и в тази посока трябва да се мисли за сечите. Не казвам, че трябва да се спрат тотално, обаче трябва да се мисли, че районът около Стряма е със значителен потенциален риск от наводнения".

 

 

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?