Медия без
политическа реклама

София крие колко плаща за адвокати по делото за мръсния въздух

Според Фандъкова разкриването на хонорара ще застраши правото на защита на Столична община

Илияна Кирилова
Граждани съдят общината с мотив, че до завеждането на делото тя не е направила необходимото да предотврати замърсяването с фини прахови частици.

Столична община отказва да оповести колко плаща на адвокатската кантора, която брани администрацията от гражданите по делото за качеството на въздуха в София. Чиновниците в столицата не искат да дадат и информация по какъв механизъм са избрали юристите, които се явяват на заседанията, и какви са договореностите с тях. Въпреки че харчи парите на столичани и въпреки че въпросите относно делото за въздуха в София са зададени към нея, кметът Йорданка Фандъкова обръща гледната точка и се позовава на Закона на адвокатурата. Той поставял "под закрила отношенията между клиент и адвокат, поради което свързаната с тях информация е поверителна, а адвокатът е длъжен да пази адвокатската тайна без ограничение във времето". "На това основание и договорът, сключен между аддоката и Столична община, съдържа клауза за конфиденциалност, съгласно която страните се задължават да спазват определен режим на поверителност, включително относно неговото съдържание и изпълнение", се казва в писмени отговори относно делото, качени на сайта на общината.

Темата е повдигната от независимия общински съветник и представител на гражданската организация "Спаси София" Борис Бонев. В питането си към Фандъкова той иска да получи отговор  с каква процедура е избрана кантората, която представлява кметството срещу гражданите и неправителствените организации.  Общинският съветник желае да види и копие от договора и евентуалните анекси и допълнителни споразумения. Интерес представлява и дали Столична община е давала специални инструкции и указания на кантората относно делото. Въпросите на Бонев са зададени още през февруари т.г., но влязоха в дневния ред на Столичния общински съвет едва на 10 септември.

"Исканата информация ... представляват информация, предоставянето на която на този етап би затруднило гарантираното от Конституцията право на защита", пише Фандъкова, без да изяснява как правото на защита ще бъде нарушена, ако от "Московска" 33 разкрият какви пари са платили или са обещали да платят на адвокатите. Или ако съобщи дали е избрала кантората с процедура по Закона за обществените поръчки или по друг начин. От писмените отговори става ясно, че към датата на поднасяне на отговорите в съда са проведени 27 закрити и 8 открити заседания. В описания период адвокатите били изготвили "повече от 6 становища", отговор на исковата молба в обем от 56 страници, и били предоставили 3 класьора с доказателства.

Както "Сега" нееднократно писа,  през 2017 г. гражданската организация "Група за чист въздух" заведе иск срещу администрацията на кмета Йорданка Фандъкова с мотив, че между 2015 г. и датата на завеждането на делото Столична община не е направила необходимото да предотврати замърсяването на атмосферата с фини прахови частици, както и да информира гражданите за степента на проблема. След серия от закрити заседания и отлагания през лятото на м.г. съдът задължи общината да мие машинно улиците поне два пъти в месеца между май и септември и един път - между октомври и април. На чиновниците бе указано също така да информират столичани за нивата на ФПЧ10, на приземния озон, на азотен диоксид и на серен диоксид чрез таблата на спирките от градския транспорт. Съдът даде и срок на Фандъкова да представи план за изграждане на велоалеи в столицата, включително от крайните квартали към центъра. На следващото заседание обаче от "Московска" 33 поясниха, че няма техническа възможност исканата информация да се предоставя чрез електронните табла. В отговор съдия Албена Ботева разпореди това да се случва във "Фейсбук" и на общинската интернет страница. Всички спешни привременни мерки бяха наложени заради очакванията, че делото срещу Столична община за мръсния въздух ще се проточи и няма да приключи скоро. 

На последното засега заседание през юни към досегашните ищци - "Група за чист въздух", в която влизат "Сдружение за Земята-Достъп до правосъдие", фондация "Спаси България",  "Асоциация Диабет Тип 2", "Център за независим живот" и няколко адвокати и граждани, се присъединиха още частни лица, които претендират за обезщетение. Новоприсъединилите се обаче се оказаха нередовно призовани, което принуди съдията да отложи делото за ноември.

На същото заседание се разбра и че съдът среща проблеми с намирането на достатъчен брой вещи лица, които са готови да извършат комплексната експертиза дали Столична община е предприемала адекватни мерки в борбата с мръсния въздух, поискана на едно от миналите заседания. Така в периода до ноември ще се прецени дали експертизата може да бъде направена от двама, а не от трима специалисти.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?