Медия без
политическа реклама

Рашков иска до 230% допълнително възнаграждение за 2 отдела в ГДБОП

Служителите от отделите "Киберсигурност" и "Специални операции" са специално подбрани и трябва да взимат повече пари, смятат в МВР

БГНЕС архив

Вътрешният министър Бойко Рашков предлага служителите от отделите "Киберсигурност" и "Специални операции" на ГДБОП да бъдат отделени в специални пера и да взимат до 230 на сто допълнително възнаграждение по наредбата на МВР, която урежда тази материя. Това става ясно от проектопромени в нормативния акт, пуснати за обществено обсъждане в strategy.bg

МВР увеличава почти двойно парите, които вземат допълнително неговите десетки хиляди служители, в случаите, в които те са в т. нар.  "на разположение".

Тази наредба предвижда различни проценти по-високи допълнителни възнаграждения при изпълнение на специфични служебни дейности. Добавката се плаща като процент от половината от т. нар. база за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност в системата, която законът за държавния бюджет е определил на 380 лв.

МВР вдига двойно парите за нощен труд и рязко качва възнагражденията за различни специфични дейности. Това става ясно от проектозаповед на вътрешния министър Младен Маринов, съобщи lex. bg. Документът е публикуван на сайта на вътрешното министерство за обсъждане.

Такива допълнителни възнаграждения има например за разследващите полицаи, като при тях процента варира в зависимост къде работят - в София, Пловдив, Варна, Бургас, добавката е по-висока, а в останалите е по-ниска. Предвиждат се различни размери на добавки и за други дейности и служители. Те са дават за звената, които се занимават с антитероризъм, дават се и за постова работа, за конвоиране, за пожари, спасителни дейности и други.

Специално за отделите „Киберпрестъпност“ и "Специални операции" на ГДБОП

 

се предлага възможно най-високия процент добавка - 230 на сто,

 

като в аргументацията има твърде интересни и неизвестни неща.

Така в мотивите за предложението се посочва например, че отдел „Киберпрестъпност“ е единственото структурно звено в МВР, което е определено за Национална контактна точка 24/7 за запазване на компютърно-информационни данни. Той служи за директен контакт между киберексперти от други правоохранителни органи от над 180 държави. "Служителите, опериращи Националната контактна точка запазват компютърно-информационни данни в страната, които е възможно да изчезнат в рамките на няколко дни или седмици. В последствие запазените данни се изискват от страната заявител по способите за международна правна помощ", пише още в аргументите. 

После се посочва, че от 2020 г. отделът е единствената контактна точка „Криптовалути“ за България. Чрез нея се осъществява взаимодействие на национално и международно ниво с борси /т. нар. ексчейнджъри/

 

за търговия с криптовалути, незаконни дейности в тъмен интернет,

 

анализи на блокчейн и други противозаконни дейности, свързани с анонимно разплащане в интернет с дигитални валути.

Посочва се, че същият отдел изготвя и компютърно-технически експертни справки на местопроизшествия в интернет, анализиране на иззети дигитални носители и други веществени доказателства.

Министерството на вътрешните работи е раздало през 2020 г. малко над 52 милиона лева допълнителни възнаграждения и награди на служителите си.

Тази структура изпълнява функцията на Център по киберпрестъпност, който осъществява дейности по разкриване, разследване и документиране на киберпрестъпления на национално ниво. Във функционалната компетентност на отдела е и реагиране на инциденти в киберсигурността в МВР. 

За отдел „Специални операции“ пък се посочва, че е единственото структурно звено в МВР, на което е възложено осъществяването на дейностите по осигуряване и прилагане на специални разузнавателни средства. "Тази специфична дейност се извършва от специално подбрани и обучени служители, с широк кръг на специфични професионални и лични качества и умения от различни области", пише в мотивите. Пак там се посочва, че те притежават "отлична физическа и бойна подготовка, специализирана техническа подготовка и компютърни умения, владеене на чужди езици, финансова грамотност и др." Посочва се и, че те са

 

с "устойчиви морални качества за работа във враждебна среда".

 

"Извършването на тази специфична дейност е свързано със сериозна и продължителна подготовка, извършвана в условията на дълбока конспиративност, като предвид спецификата на този вид експлоатация на СРС, всички операции, провеждани от служителите на отдела се характеризират с висок риск за живота и здравето им", пишат още от МВР.

Месечните възнаграждения на служителите в МВР ще се увеличат след актуализацията на бюджета през юли. Това обеща вътрешният министър Бойко Рашков след работната среща със синдикатите.

Веднага след това се посочва, че се предлага за отдел „Киберпрестъпност“ при ГДБОП да бъде изрично изведен и за него бъде определен максимален размер на допълнителното възнаграждение за агентурно-оперативна или издирвателна дейност до 230%. За отдел „Специални операции“ при ГДБОП също да бъде записан максималният размер от 230% в раздела за борба с тероризма или участие в специални операции.

Изрично се посочва, че не е необходимо одобряване на допълнителни финансови средства по бюджета на МВР. 

Ще опитаме този път вместо да се купуват автомобили да се вземат на оперативен лизинг. Това заяви министърът на вътрешните работи Бойко Рашков пред депутатите от парламентарната вътрешна комисия, предаде БГНЕС.

 

Още по темата