Медия без
политическа реклама

Прокуратурата обжалва, че й намалиха безплатните места за паркиране

"Безплатният служебен абонамент ощетяваше бюджета с над 10 млн. лв. всяка година", коментират от "Спаси София"

11 Дек. 2021
Илияна Кирилова
Съдебната палата се намират шест съдилища и две прокуратури, а ползваните от тях паркоместа до началото на декември са били общо 20.

Прокуратурата частично оспорва пред Административен съд - София-град наредбата, с която Столична община отмени правото на безплатен служебен абонамент за паркиране в центъра на града, съобщи "lex.bg". Съдилищата, засегнати от ограниченията, също могат да се присъединят към делото.

До това се стигна, след като в началото на декември Столичния общински съвет прие промени в Наредбата за организация на движението на територията на Столична община, с които паркирането в режим "Служебен абонамент" в центъра се ограничи до пет платени места на административен адрес - както за държавни и общински институции, така и за частните фирми, и беше изцяло премахнат безплатният "Служебен абонамент".

Това принуди съдилищата и прокуратурите да потърсят съдействие от Висшия съдебен съвет (ВСС). Комисията „Управление на собствеността“ (КУС) към ВСС на два пъти обсъжда въпроса и дава няколко препоръки - да се проучи възможността за престой на служебните автомобили на частни паркинги в района, както и администативните ръководители да предприемат действия по частичното оспорване на наредбата пред административния съд. По информация на "Лекс" това вече е сторено от прокуратурата.

Докато се реши въпросът, някои органи на съдебната власт засега използват „услугите“ на колегите си, т.е. паркират автомобилите там, където има служебен паркинг. Други вече са започнали преговори с ЦГМ за наемане поне на едно място, защото две вече им идват твърде скъпо.

В Съдебната палата се намират шест съдилища и две прокуратури, а ползваните от тях паркоместа до началото на декември са били общо 20. Върховният касационен съд и Софийският апелативен съд са имали по три, Военно-апелативният съд, Софийският градски съд, Софийският окръжен съд и Софийският военен съд по две. Общо шест са били местата за прокуратурата. Това означава, че за наем на 20 паркоместа ще са необходими 156 000 лв. на година или 140 400 лв. с 10% отстъпка

Проблемът няма да се отрази на Софийския районен съд и Софийската районна прокуратура, на специализираните съдилища и прокуратури, както и на Националната следствена служба, които разполагат със собствени паркинги.

"С решението на СОС се прекрати и незаконната практика институциите да не плащат и стотинка за ползването на общинска публична собственост, при това безконтролно. Тази порочна практика ощетяваше бюджета на София с над 10 млн. лв. всяка година - пари, достатъчни за строителство на няколко детски градини годишно! Ето това престъпно бездействие трябва да се разследва, а не премахването на безплатните привилегии на съдии, прокурори и чиновници", коментираха от организацията "Спаси София", по чиято инициатива бяха драстично ограничени служебните места за паркиране в столицата.

От днес в Столична община влиза в сила ново разширение на синята зона, както и включване на нови части от кварталите на София към зелената зона. Отново от 1 декември (сряда) се удължава работното време на синята зона– вместо до 19. ч. тя вече ще работи до 20 ч.

 

Още по темата