Медия без
политическа реклама

Позицията на председателя на НС Цвета Караянчева се разклати

По различни причини БСП и ДПС ще поискат свалянето й от поста, на който беше издигната от ГЕРБ

17 Септ. 2020ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Цвета Караянчева беше категорична, че няма да подаде оставка.

Цвета Караянчева – председателят на Народното събрание, издигнат от ГЕРБ, попадна под прицела на БСП и ДПС, които обявиха, че официално ще поискат оттеглянето й от поста.

Гневът на социалистите е породен със скандала около майките от „Системата ни убива“, които в сряда се опитаха да окупират сградата на парламента и бяха изведени насила от охраната. „Аз оправдавам техните протести, които те се опитват да направят по всякакви начини. Опитват се да въздействат върху властта с методите, които те имат. В по-голямата си част те са напълно демократични“, заяви соцдепутатът Антон Кутев в декларацията от името на левицата.

Той напомни, че охраната не е допуснала до тоалетната на НС дете с увреждания. "По-голям цинизъм от това – да доведеш политическата борба до физиологичните нужди на протестиращите, няма. Няма нищо повече, което можете да направите. Няма праг на гнусливост, под който можете да паднете. Това, което се случи вчера, беше опит за физическо издевателство върху една група изключително изтормозени граждани", каза Кутев и настоя за оставката на шефа на парламента.

От партията на Ахмед Доган недоволстват заради нежеланието на Караянчева да внесе за разглеждане в парламента сигнал за несъвместимост с изпълняваната длъжност срещу член на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Жертвите на инцидента - майките от "Системата ни убива", също искат шефът на парламента да се оттегли. "Ние преминаваме към други действия, нетипични за майки, но започнахме по този начин. Ще има и водни помпи, ще има и още изненади. Започваме друг начин на протест", заяви Вера Иванова от групата, цитирана от БНР. Някои от майките показаха медицинско свидетелство като доказателство, че имат следи от насилие.

Междувременно реагира и президентът Румен Радев, на чието подчинение е НСО. Държавният глава посочи, че гардовете са действали "по указания на стопанката на Народното събрание г-жа Караянчева". По думите му проблемът е в начина, по който се управлява държавата. "Когато едно управление не решава проблемите на хората и се крие от тях, каква е логичната развръзка? Хората да дойдат при това управление", заяви Радев.

КАРАЯНЧЕВА: ОСТАВКА НЯМА ДА ДАМ!

Самата Караянчева направи дълго и емоционално изявление пред депутатите по повод скандала с майките и директно заяви, че няма да подаде оставка. Тя обяви вчерашната ситуация за „категорична провокация“, от която опозицията се опитвала да извлече политическа изгода. "Мисля, че видях, че едно младо момче беше използвано. Можеше да си бъде вкъщи – предвид на ситуацията, в която се намираме, ситуация на COVID, това дете беше изложено на опасност от зараза, защото хората, които бяха около него, не бяха с маски ... Г-жа Манолова се опитва да се възползва от системата ни убива, за да гради политическа кариера или пък да внесе нов импулс в изграждането на образа си", заяви Караянчева.

Шефът на парламента отрече протестиращите да са били бити и се позова на видео материали на НСО, която охранява сградата на парламента. "В продължение на месеци палатките на майките са отпред и никой не ги е пипнал. Това е демократична България и тук нещата се случват по правила. Когато някой иска да бъде чут, всеки има право да подаде заявка и да бъде поканен от народните представители. А не тази агресия и тези провокации, с които една неуспяла кметица се опитва да си вдигне рейтинга и една парламентарна група, която протестите не я припознават, се опитва да се залепи за протестите, защото, видите ли, ще стане някаква революция и вие няма да участвате", атакува Караянчена социалистите и бившия омбудсман Мая Манолова, която поддържа "Системата ни убива".

От лявата половина на залата реагираха на изявлението й със скандирания "Оставка!", на което получиха категоричен отговор: "Аз оставка няма да дам!"

ГОРЧИВИЯТ ОПИТ НА ГЕРБ

От ГЕРБ вече загубиха един председател на парламента в настоящия му състав. В края на 2017 г. Димитър Главчев се оттегли след скандал с БСП. Тогава Главчев отстрани соцлидера Корнелия Нинова от пленарно заседание, което се посрещна с ярост от социалистите и подписка за неговата оставка, към която се присъедини и ДПС. Накрая управляващите се предадоха и Главчев сам се оттегли.

КАКВА Е ПАРЛАМЕНТАРНАТА ПРОЦЕДУРА

Очаква се опозицията да започне консултации за събиране на подкрепа за оставката на Караянчева. По парламентарния правилник председателят може да бъде освободен предсрочно по писмено предложение на най-малко на една трета от депутатите (тоест, минимум 80) при следните хипотези - когато е налице обективна невъзможност за изпълнение на задълженията или системно превишаване на правата, или системно неизпълнение на задълженията.

Още по темата