Медия без
политическа реклама

Полицай осъди МВР за катастрофата с бащата на президента

26 Дек. 2019Обновена

Дисциплинарно уволненият катаджия Митко Станков от Харманли спечели окончателно делото си срещу МВР. Върховният административен съд отмени заповедта за наложеното наказание на Станков. Решението е окончателно и с него изцяло се потвърждава това на Хасковския административен съд от 4 април т.г. Областната дирекция е осъдена и да плати направените от Станков разноски по делото в размер на 1000 лв, съобщава marica.bg.

Униформеният бе най-тежко наказаният и уволнен след вътрешна проверка на МВР по случая с пътния инцидент от лятото на 2018 г. с участието на Георги Радев - баща на президента Румен Радев.

На 17 август миналата година в Харманли автомобилът на Георги Радев навлиза в кръгово кръстовище, където вече се движи електрическа триколка. Следва удар, а на мястото е изпратен младши автоконтрольор Митко Станков. 9 дни по-късно беше разпространен запис от охранителна видеокамера и излязоха обвинения, че катастрофата е прикрита. Една от причините за това е, че акт беше съставен на водача на триколката Стефчо Тодоров. След вътрешната проверка актът е отменен, а са съставени нови, като Станков е уволнен. Административни наказания са наложени на още четирима служители на районното управление на полицията в Харманли. Автоконтрольорът обжалва уволнението си.

Стефан Тодоров е диабетик и с влошено зрение. След произшествието бе с охлузвания на ръката, а по-късно няколко пъти заяви, че няма претенции към водача на колата. 

Лично Главният прокурор тогава  Сотир Цацаров разпореди проверка по случая. След нея - в началото на септември, Георги Радев също бе санкциониран с акт.

 

Борисов: 45 минути мърлява работа

 

Заради този инцидент си отиде и вътрешният министър Валентин Радев, поне по думите на премиера. Радев и други двама министри подадаха оставки след трагедията в Своге, но премиерът Бойко Борисов изрично натърти, че Радев си отива и заради въпросния случай, който съвпадна по време. В началото на септември м.г. министър-председателят заяви, че е гледал записите от камерите за видеонаблюдение в Харманли. „Гледах дейтвията на полицаите, другите участници не ме интересуват. Около 45 минути мърлява работа. Идва една патрулка, вижда, чуди се, чак на 25-ата минута почват да обезпечават катастрофата, идват други, отиват си. Отиват после на оперативка с един случайно попаднал. Защо не попадна случайно от ГЕРБ някой, а лидерът на БСП? Как случайно попадна с нашите полицаи, под дървото на седянка. След това на другия ден разбирам, че и на събор са ходили“, коментира тогава Борисов.

По думите на премиера от онова време, Валентин Радев  не можел да си контролира хората, а друг ги контролира. „Не може да ги вика на оперативки и да им задава задачите, значи не се е старал. И затова се носи отговорност. И накрая, милицията изкара невинния виновен, а пък той разбира се няма претенции. Това ме връща действително преди 90-а година“, каза още Бойко Борисов. Той посочи, че начинът, по който действа полицията на много места, не само в Харманли, е точно това, което не иска да вижда в институцията.

 

Съд отмени наказанието и на друг служител на МВР по случая 

Смешни подробности от реакцията на полицията след катастрофата излязоха наяве и от съдебно решение на Хасковския административен съд, в който той отмени наказанието и на бившия началник на МВР в Харманли Неделчо Кирилов, който беше санкциониран с порицание за 1 г. заради същия пътения инцидент

От съдебния акт тогава стана ясно, че Кирилов е порицан за това, че полицаите, посетили мястото на инцидента, били без шапки, а той не ги наказал. Шапките обаче били задължителен елемент от униформата. Освен това не изискал документацията, свързана с произшествието. 

В съдебното решение бяха цитирани обясненията на полицаите, според които младшият пътен полицай, който посетил мястото, звъннал по мобилния телефон на по-старши и му казал, че възникналото ПТП било между две "старчета". Попитал го "дали да го оправя, или да ги остави да се оправят помежду си", и получил инструкции да действа по закон.

Според съдебното решение наказанието на полицейския шеф е било завишено - не са взети предвид тежестта на нарушението и настъпилите от него последици, както и цялостното поведение на наказания. 

 

Още по темата