Медия без
политическа реклама

В къпалнята "Мария Луиза" пак се сече напук на общината

Прокуратурата и СДВР са сезирани да се намесят, съобщиха от Направление "Архитектура и градоустройство"

03 Февр. 2023Обновена
Кадри от дрон показват незаконната сеч в Борисовата градина

Кадри от дрон показват незаконната сеч в Борисовата градина. Вижте каква глоба е наложена на: https://btvnovinite.bg/bulgaria/samo-po-btv-kadri-ot-dron-pokazvat-nezakonnata-sech-v-borisovata-gradina.html

Posted by bTV Новините on Friday, February 3, 2023

Въпреки че още на 1 февруари Столична община бе сигнализирана, че в лятната къпалня „Мария Луиза“ в Борисовата градина се изсичат здрави дървета, и въпреки че още същия ден кметът Йорданка Фандъкова увери, че нарушенията са преустановени, това видимо не се е случило. Граждани публикуваха снимки в социалните мрежи, че унищожаването на дървета е продължило и след като Фандъкова обяви, че взима мерки и налага глоба от 50 000 лв. на фирмата-собственик на имота.

На 2 февруари от направление „Архитектура и градоустройство“ към главния архитект Здравко Здравков признаха, че нова проверка е показала, че работата с тежка техника в зоната е продължила и че в следствие на това паркът е още по-увреден. Разпоредената нова проверка от кмета Фандъкова, под прякото ръководство на главния архитект арх. Здравков, установи, че е нарушена целостта на терена вследствие тежката строителна механизация, образували са се коловози и има прясно отсечена дървесна растителност. Извършените дейности са в драстично нарушение на действащата нормативна уредба и пряко погазват законовите разпоредби“, съобщиха от НАГ във "Фейсбук"

Заради установените продължаващи дейности по почистване на отрязани клони и дървета на терена кметът Фандъкова сезира СДВР и прокуратурата за случая с искане за извършване на проверка“, съобщават още от НАГ. Припомня се, че теренът на къпалнята попада в охранителната зона на Борисовата градина, която от 1988 г. е резерват на градинско-парковото изкуство.

Според НАГ по заповед на кмета през нощта на 1 срещу 2 февруари екип на общинска полиция е извършвал обходи на къпалнята. На следващата сутрин обаче жители на София публикуваха снимки и съобщения в групата "Да спасим Борисовата градина", че от призори сечта е продължила и че машините разорават терена. Според хората са унищожени много повече от 20 дървета. „Гората тук беше гъста. Получих сигнал от сподвижник от групата "Да спасим Борисовата градина", че цялата гора в района на къпалнята „Мария Луиза“ е изсечена. Премахнати са корените и е изравнена земята с тежки машини. Предния ден нищо не се е случило, но през нощта огромни машини са изсекли незаконно гъста гора. Според мен това са поне 100 дървета. По-късно видях заповед за изсичането на 10 дървета, без да се посочва обаче къде. Съдържанието на протокола е невярно“, посочи пред Би Ти Ви Гергана Пирозова, която е създател на групата.  

Йорданка Фандъкова съобщи, че собственикът на къпалнята „Мария Луиза“, която не работи от 2005 г., ще бъде глобен с 50 000 лв. за унищожаването на около 20 дървета на територията на комплекса. На представители на фирмата е дадено предупреждение и всички дейности по премахване на дървета са спрени“, написа още Фандъкова във "Фейсбук". Впоследствие шефът на дирекция "Контрол на строителството" Цветан Тодоров съобщи, че наложената глоба се вдига на 100 000 лв. „Не става въпрос само за отрязани дървета, но и за деформиране на терена. Има изкопни насипи и изкореняване с цел заличаване на уликите. Санкциите ще бъдат в максимален размер“, посочи той пред Би Ти Ви.

През лятото на м.г. от дружеството-собственик на къпалнята съобщиха, че имат планове да възстановят обекта и да го отворят за посетители. От 2003 г. насам Столична община е миноритарен собственик в "Парк Мария Луиза" АД чрез общинската фирма "Софийски имоти", което държи 41.96% от собствеността. Останалите 58.04% си поделят фирмите - "Карплеон" ЕООД и "Юромарк асет мениджмънт" ООД. "Юромарк асет мениджмънт" се свързва с известния бизнесмен Румен Гайтански, наричан още Вълка. "Карплеон" пък е собственост на американското дружество Carpleon. За нея също се смята, че е контролирано от Гайтански. Същият има официални бизнес отношения със Столична община, като негови фирми отговарят за сметосъбирането в няколко района на София. 

Темата със сечта бе коментирана и от кмета на район "Средец" Трайчо Трайков, на чиято територия е къпалнята "Мария Луиза". На 1 февруари кметът Йорданка Фандъкова съобщи, че "Средец" е издал разрешение за премахване на 10 дървета, които са изсъхнали или са в лошо състояние. "От дружеството-собственик поискаха разрешение за премахване на 11 дървета. Експертите от района отидоха и изготвиха оценка - пет напълно изсъхнали бора и шест от други видове (круша, череша, ясен), саморасли в подпорна стена и бетонови стъпала в зоната на плувните басейни. В разрешението, което издаваме и важи за две години, е предвиден задължителен уведомителен срок от 48 часа преди началото на премахването. След като е информиран, районен експерт - еколог винаги отива на обекта в посочения ден и час и следи за изпълнението - маркира дървета за премахване. За да се извози отрязаната растителност, отрязаните дървета следва да се маркират и да се издаде превозен билет за дървесината, който важи за 12 часа от момента на издаването. Като средство за контрол е задължителната направа на снимки на натоварената дървесина. В противен случай, системата не разпечатва превозен билет. В конкретния случай, уведомление, че дърветата по разрешението ще бъдат премахнати на 01.02.2023г. не е постъпвало. Научихме от сигнали на граждани, за което им благодаря. Веднага се разпоредих експерти от района да се свържат с "Паркове и градини" и "Зелена система" и да отидат на място. Установи се, че вече са премахнати повече от разрешения брой дървета, като в същото време някои от включените в разрешението още си стоят. За мен нарушението е още по-сериозно, тъй като се вижда, че се разчиства терен за бъдещи строителни дейности, за каквито към момента няма разрешение", коментира Трайков във Фейсбук. 

Още по темата