Медия без
политическа реклама

Гражданите засипаха с критики плана на Борисовата градина

В заключителното обществено обсъждане участваха над 300 души, които призоваха София да си върне частните имоти в парка

18 Февр. 2022
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Предложеният проект за Подробен устройствен план на Борисовата градина в столицата да не се приема в сегашния си вид, а да се преработи и предложи отново за обществено обсъждане. Около това искане се обединиха голяма част от участниците в заключителното обсъждане на документа, организирано от главния архитект на София Здравко Здравков. В дебата, който се проведе онлайн, се включиха повече от 300 граждани. За преработката се изказаха както част от тях, така и представители на природозащитната организация „Зелени закони“, а също и на гражданското сдружение „Спаси София“. Призив за преработка на проекта отправи и общинският съветник от „Демократична България“ Марта Георгиева. 

На обратното мнение бяха преди всичко привържениците на футболeн клуб ЦСКА, които участваха в дебата. Според тях предложението за ПУП трябва да се придвижи напред. Както е известно, проектът позволява цялостна реконструкция на стадион "Българска армия".   

Сред основните теми за спорове в сегашния проект, дело на архитектурното студио на проф. Атанас Ковачев, е намерението в периферията на Борисовата градина да се строят нови паркинги. Част от участниците в дискусията заявиха, че до градината и до спортните съоръжения в нея трябва да се стига преди всичко с обществен превоз, пеша и с велосипеди. Друга част обаче бе на мнение, че идеята на проектанта да се увеличи значително броят на паркоместата в покрайнините на парка е правилна и трябва да се приеме. Самият проектант изчисли, че става дума за места за още около 1 100 автомобила, за които се планира да се изградят паркинги. Както „Сега“ писа, при общественото обсъждане през януари стана ясно, че се предвижда нов паркинг да се появи на мястото на автокъща „Капитолия“ (за 420 коли), която е планирана за премахване. Около 100 места за паркиране се предвиждат и по протежението на бившата трамвайна линия между Телевизионната кула и Руското посолство. Към тях се прибавят и вече обособените паркопространства: по ул. "Митрополит Кирил Видински" ще могат да паркират още 140 коли, при Националния стадион - 180, а в подземния паркинг на метростанция „Васил Левски“ - 189 места. Ковачев отговори, че целта е идващите с МПС към Борисовата градина да не паркират по улиците в трите района, на чиято територия се намира паркът – „Средец“, „Лозенец“ и „Изгрев“.    

Друга критика към проекта е, че проектът за ПУП не решава казуса с частните имоти на територията му. Сред тях са къпалнята „Мария Луиза“, Летният театър, територията на „Софияленд“, пространството около Дендрариума, Телевизионната кула и теренът около нея и др. Масовото мнение по време на общественото обсъждане бе, че Столична община е длъжна да си върне въпросните и други имоти. "Има 151 имота, представени уж като публични, а те са без акт", посочи Гергана Пирозова, създател на фейсбук групата "Да спасим Борисовата градина". Според нея в "Мария Луиза" има минерален извор, за който в ПУП-а се казва, че е с ограничен достъп. "А тези извори са изключителна държавна собственост", напомни тя. По-рано вчера Здравков коментира, че след влизането в сила на ПУП-а в рамките на 5 години София ще може да отчужди частни имоти в нея. Според главния архитект това може да се случи и с „Мария Луиза“ и с Летния театър, които са под контрола на фирми, свързани с бизнесмена Румен Гайтански, известен и като Вълка. Здравков каза още, че след вчерашното обсъждане общинският експертен съвет по устройство на територията ще прецени дали въпросните обекти ще бъдат максимално защитени, когато са в по-големи имоти, както предвижда проектът.

Проектът на арх. Ковачев бе подложен на критики и затова, че допуска и предвижда ново строителство на територията на Борисовата градина. Преди дни „Зелени закони“ разпространи позиция, с която се обяви против строителството или възраждането на редица обекти и съоръжения като стадион „Юнак“, за които се планира изграждането на нови трибуни и сграда. Вместо това гражданите искат да се запази предишното предложение стадионът да бъде оформен като Зелен амфитеатър. Становището, подписано от над 1000 души, бе против създаването на нов ресторант в езерото „Ариана“, против подземен паркинг под „Капитолия“ и двулентов подстъп към паркинга. Жителите на София не искат и нов наземен паркинг до стадион „Васил Левски“.  Нежелани са и планираните детски съоръжения на мястото на ресторант "Тенекиите", тъй като на 20 метра на него има детска площадка. Нежелани са и нови сгради за поддръжка на парка, площадка за велоекстрийм и т.н.   

 

Позиция

По повод проекта за план на Борисовата градина декларация в Народното събрание прочете и „Продължаваме промяната“. Най-голямата парламентарна група също призова проектът да бъде спрян и преработен. „Считаме, че изложеното в проектната документация за подробния устройствен план на м. „Борисова градина“ все още не съответства на интересите на обществото“, се казва в декларацията. Според ПП поддържането на парковото пространство и възстановяването по автентични данни не следва да се използва като претекст за допускане на необосновани намеси и разрешаване на ново строителство. Изграждането на връзки за улеснен достъп до парка и на спортни атракциони не следва да се прави за сметка на лесопарковите пространства. Не следва да се допуска и изграждането на нови обекти, за нуждата от които няма ясна обосновка, има неизяснена собственост или придобита през годините при превратни условия такава, смятат още от ПП. „Днес съществена част от Борисова градина и едни от най-важните културни обекти на нейна територия са в ръцете на знакови фигури от тъмните години на управлението на страната ни. Ярък пример за това са къпалнята “Мария Луиза” и Летният театър. Решението на местните власти досега много често е било зелените пространства да се застрояват, докато градовете ни се превръщат в бетонна пустиня“ се казва в декларацията.

Още по темата