Медия без
политическа реклама

България вече може да ползва парите от ЕС за коронавируса

Страната ни получава 122 млн. евро ликвидност и възможност да насочи още 690 млн. евро към такива проекти

31 Март 2020ТАНЯ ПЕТРОВА
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Урсула фон дер Лайен

Съветът на ЕС утвърди окончателно инвестиционната инициатива за борба с коронавируса, по която държавите-членки ще получат ликвидност и възможност да пренасочат ресурс от сегашните оперативни програми. По схемата България получава 122 млн. евро, които иначе трябваше да върне на ЕС до юни. Сумата представлява неизразходвани аванси от 2019 г. и ще може да се използва под формата на национално съфинансиране в размер на 15% по проекти за борба с вируса, по които европейското финансиране (85%) възлиза на 690 млн. евро. Тези 690 млн. евро обаче не се отпускат допълнително, а представляват ресурс, който може да се пренасочи по сега съществуващите оперативни програми. Извън този пакет от 812 млн. евро на България ще й останат неизразходвани по оперативните програми 546 млн. евро, които страната ни ще може да харчи по-гъвкаво. 

Инициативата бе детайлно разяснена от Европейската комисия, но води до неверни интерпретации на числата. И днес евродепутати обявяват, че България може да разчита на 1,35 млрд. евро.  На въпрос защо не използва тези пари преди дни премиерът Бойко Борисов отговори, че допълнителни пари няма и министрите "изчегъртват" каквото е възможно по сега съществуващите програми. "Брюксел казва - вземете си от тези, които са в момента. И затова изчегърта от програмите Дончев и казаха с Горанов - можеш да разполагаш с 400-500 млн. от европейските програми. Това са сегашните пари, не идват нови", коментира Борисов. Както "Сега" писа, вече се работи по пренасочване на пари по 4 програми, но има програми, които трудно могат да се прекроят към момента като програмите за транспорт и за опазване на околната среда. 

Освободената ликвидност общо за целия ЕС от неизразходвани аванси възлиза на близо 8 млрд. евро, срещу които стоят 29 млрд. евро финансиране по съществуващите оперативни програми. Новите правила за изразходването им влизат в сила светкачивно от 1 април, променя се и обхватът на фонд "Солидарност", към който наред с природните бедствия ще бъдат добавени и извънредните ситуации за общественото здраве. Това ще помогне на държавите членки и присъединяващите се страни да посрещнат непосредствените нужди на хората по време на пандемията от коронавирус. 

 

 

Още по темата