Медия без
политическа реклама

Болна от коронавирус пасажерка матира цялата ни превенция

Сюжетът с жената от хасковското село Криво поле е и мистериозен, и абсурден като резултат

01 Май 2020
Контролът на летище София очевидно не е свършил работа.
Илияна Кирилова
Контролът на летище София очевидно не е свършил работа.

Пасажерка от Нидерландия матира българските власти и пропука всички хвалби за цялата ни превенция срещу коронавируса. Става дума за 39-годишната берачка на цветя от хасковското село Криво поле, която насред уж крутите мерки кацна болна в неделя в София и пропътува необезпокоявано с такси маршрута до Хасково. С нея бяха и двете й деца, едно от които също е с положителна проба за COVID – 19. Целият случай е изтъкан от доста мистерии и поставя доста неудобни въпроси към властите.

Майката на жената твърди, че още при полета от Амстердам дъщеря й се почувствала зле. Бил й даден апарат за дишане. След това семейството взело такси до Хасково.

Превозвачът „България ер” отрече част от информацията, потвърждавайки за проблем на борда. „По време на полета нито един пътник не е бил поставен на апарат. Имало е оплаквания от жена относно падане на кръвната й захар, в резултат, на което

 

екипажът й е дал вода със захар и кислород”,

 

заявиха от компанията пред „Сега”.
След оказаната помощ пътничката заявила, че се чувства добре. Всъщност точно жената от Криво поле е с диабет. Но „България ер” твърди, че нищо не сочело за по-специален проблем с нея. „Не е имало обективни данни, които да предположат, че на борда има риск пътник да е заразен с коронавиурс. Всички пътници са преминали безпроблемно през термокамерите на летището в Нидерландия. Всички пътници са преминали безпроблемно и през термокамерите на летище София, което допълнително изключва и необходимост от предприемане на следващи мерки”, допълниха от компанията. 

Два пъти в отговорите до „Сега” „България ер” споменава, че


РЗИ не ги е уведомила по каналния ред

 

впоследствие за пътник с коронавирус. Това е най-малкото странно, защото 95-те пътници от полета бяха издирени и тествани. Досега се знае за трима с положителни проби. А след като няма реакция от РЗИ, може да се предполага, че екипажът не е бил изследван. 

Днес сутринта главният държавен инспектор Ангел Кунчев потвърди на брифинга, че камерите на летището не са засекли температура при жената. Тоест летищният контрол не е свършил работа. А е съмнително тя да е била без температура, защото шофьорът на таксито разказа пред „Нова телевизия”, че се е чувствала зле при пътуването до Хасково. Тогава тя разговаряла са майка си по телефона, двете решили да се обадят на 112. Едва тогава здравните власти узнават за пациентката и пращат линейка да я чака на автогарата в Хасково.

Но мистериите не свършват с пътуването. В МБАЛ-Хасково жената е приета с тежка пневмония,


първият й PCR тест обаче e отрицателен.

 

Това е втори подобен случай в здравното заведение, след като лъжлив отрицателен резултат дала проба и на медицинска сестра. Това показва, че и на PCR тестовете не може да се разчита съвсем.

В самолета са пътували и други хора от Хасковска област. Според местната РЗИ те са изследвани, според селски кметове обаче не са. А кметът на Криво поле Андрей Гаджев допълни драматичната картина: доста хора се върнали от чужбина насред пандемията, изкарали 14-дневната карантина и...


заминали обратно на гурбет.

 

В момента 39-годишната жена е в хасковската болница, състоянието е й доста тежко. Детето й с COVID-19 – момче, също е в здравното заведение, но е добре. Другото – момиче, е под карантина в самостоятелна къща в Криво поле. Бабата отказала помощ от психолог за него. Двете деца са в тийнейджърска възраст, а родителите били разведени.

Защо и как жената е можела да лети от Амстердам до София насред пандемия, пък и други хора да пътуват обратно, не е трудно да се обясни. По принцип авиокомпаниите се ръководят от ограниченията, които налагат българската държава и местните чуждестранни власти. На 6 април здравният министър Кирил Ананиев издаде заповед, с която забрани влизането в България на лица, пристигащи от редица страни-членки на ЕС, сред които е и Нидерландия. Забраната обаче не се отнася до българските граждани и техните семейства, завръщащи се у нас. Затова нашите сънародници, прибиращи се в родината,


продължават да пътуват необезпокоявани.

 

Няма пречка и да летят до Нидерландия, която, съдейки по данните на външното ни министерство, не е наложила формална забрана за влизане и транзитно преминаване на български граждани. Кралството не предвижда дори карантина. Пътуването до Нидерландия с цел работа продължава да се смята за основателна причина за влизане в страната. „България еър” продължава да осъществява редовни полети до Амстердам и обратно. Същото се отнася и за нискотарифната „Уиз еър” до Айндховен. Досега авиокомпаниите са прекратявали полети, когато са се сблъсквали с временни ограничения от страна на местните власти, каквито са наложени например в Италия, Кипър и Португалия.

Също и когато получат указания от страна на българските здравни органи – например така на 16 април „Уиз еър” прекрати полетите от Варна до Лондон, а после и от София.

 

 МЕРКИ

„Всички пасажери на борда, включително и екипажите, са задължени да носят предпазни маски по време на полета” – уточниха от „България ер”. „ Екипажите са задължени да носят и санитарни ръкавици. Преди и след всеки полет пасажерският салон и санитарните помещения се почистват особено щателно със специални препрати. В тоалетните на самолетите на авиокомпанията са подсигурени топла вода, сапун и дезинфектанти. Качеството на въздуха в самолетите се гарантира от специални филтриращи системи HEPA, които осигуряват постоянна циркулация на термично обработен въздух до над 200 градуса, ограничавайки евентуално разпространение на каквато и била зараза по въздушен път. Считано от 18.03. на полетите, изпълнявани от националния превозвач, се зарежда единствено бутилирана минерална вода за пътниците”.


 

СХОДЕН СЛУЧАЙ

За още един подобен случай се разбра в средата на април, този път в хасковското село Черногорово. Мъж и жена се прибрали с полет от Холандия. Мъжът проявил симптоми в Хага, а след кацането в София се обадил на майка си в селото. Тя пък звъннала на кмета и личния лекар, които го посъветвали да отиде в болница. Той взел такси до "Пирогов", а колата откарала съпругата му в Черногорово.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?