Кирил Петков се е обаждал не само за мъжа на Лена Бориславова Мирослав Иванов, но и за още 5-6-7 бивши депутати на ПП. Това обяви вече единственият председател на ПП Асен Василев в интервю за bTV. Василев заяви, че е попитал Кирил Петков и той му е казал лично това.
"Кирил Петков се е обаждал не само за Мирослав Иванов, а за 5-6-7 човека да види дали под някаква форма биха били полезни в екипите на районните кметове. В това няма нищо лошо, но не е оказван натиск. Отговорът от районните кметове е бил, че нямат нужда от нови хора, но това не е натиск", каза Василев
Повод за думите му са твърдения на районни кметове, че са били натискани, за да назначат хора на ПП, и че специално за "Люлин" е търсено място за зам.-кмет на мъжа на Лена Бориславова.
Според Василев обаче не е имало какъвто и да е натиск и това било видно от това, че няма нито един назначен. Той обясни, че всички споменати в записа били питани по време на националния съвет на партията и всички са казали, че не са извършвали нищо нередно.
"Дали има или няма корупция в ПП, органите ще разследват. Ако сега аз ви кажа, защо не извикате като ководещ Антон Хекимян, смятам, че ще стане много рейтингово предаването. Това натиск ли е? Натиск е, ако човекът е принуден да направи нещо. Ако Бойко Борисов се обади на районен кмет да назначи човек "Х" на определено място, но районният кмет не го направи, това натиск ли е?", запита Василев.
Асен Василев заяви още, че не е ясно кой е направил скандалните записи. "Кметът на "Люлин" отрича той да е правил записа, но ако го е направил, би било незаконно само по себе си. Има един запис, от който всички се отричат. Това, което чух е абсолютно недопустим разговор, в който се говори да се прави корупционна схема", изтъкна Василев.
Според него действията и отговорността на бившия зам.-кмет на София Никола Барбутов в записа се носи именно от Барбутов. "На самия запис се чува, че ръководството на партията не знае за записа и никой нищо в Столична община не е знаел за подобно нещо. Трябва да се проведе истинско следствие, трябва някой под клетва да даде показания, че ако лъже, ще отиде в затвора, и накрая на това нещо, ако някой някъде е сгафил, ще си понесе последствията", заяви Василев.
Той обяви, че ПП са предложили Барбутов на Васил Терзиев, но си е било работа на столичния кмет кого назначава за заместници.
Василев допълни още, че не е видял метод на действие, където определени фирми печелят, губят или им се дават някакви обществени поръчки. В записа се чуват всякакви неща и няма дарения от лица, свързани с фирмите към "Продължаваме промяната", увери бившият финансов министър. В момента около 180 000 лв. струва издръжката на ПП на месец чрез субсидията и 2/3, които се дават към заплатите на депутатите на ПП, отиват за издръжка за партията.
КРАЙ
Тази сутрин Народното събрание гласува заявлението на Петков за напускане на парламента. Оставката му като депутат беше одобрена от 197 депутати. Против нямаше, а осмина депутати - от "Величие", неясно защо се въздържаха.
Нямаше никакво желание за дебати и темата беше подмината от депутатите с мълчание.
ГОТВЯТ ПО-ВИСОКИ ДАНЪЦИ, ТВЪРДИ ВАСИЛЕВ
Управляващите подготвят вдигане на данъците и увеличаване на държавния дълг предупреди Асен Василев в интервюто пред Би Ти Ви. Причината – невъзможността да бъде изпълнена заложената приходна част на бюджета.
"Ако погледнем 2024 г. към края на май сме на излишък от 146 млн. лв., а през май 2025 г. сме на дефицит от 2.6 млрд. лв. И то при условие, че бюджетът беше направен февруари-март и приет в края на март. Най-притеснителен е ДДС - имаше прогнозиран ръст от 6 млрд. лв., към момента са събрани допълнително 1 млрд. лв.", каза Василев.
Той повтори тезата си, че до края на годината няма как да бъде постигнат ръст на приходите от 30% спрямо 2024 г. Според Василев ръст от 15% може да се постигне, въпреки че за първите пет месеца увеличението на приходите в бюджета е само 11.5%.
Бившият финансов министър определи бюджетните сметки на настоящия Теменужка Петкова като „бакалски тефетер“ и каза, че правителството се справя „зле“ с държавните финанси. Така той отговори, на критиките на министър Петкова, че „за всеки студент в първи курс по икономика е ясно, че когато мерките действат в рамките на един на месец, няма как да се постигне очакваният ефект в годишен план“.
Ръстът на приходите в бюджета е по-малък от разходите за първите 5 месеца на годината – 11.5% срещу 16.4%. Това отваря дупка от 1.2% от Брутния вътрешен продукт (-2.6 млрд. лв.) при заложен дефицит от 3% от БВП (6.4 млрд. лв.).
За да се вместим в планирания дефицит ще има „драматично орязване и неплащане на програмата по капиталовите разходи на общините“, прогнозира Асен Василев. За капиталови разходи в бюджета са заложени 15 млрд. лв., при реално оползотворени през миналата година 7 млрд. лв. Обикновено всяко правителство залага високи капиталови разходи, които почти винаги не ги изпълнява.
По инвестиционната програма на общините таванът на разходите за тази година е 1.65 млрд. лева, но властта не дава информация каква част от тези средства вече са разплатени. Вместо това се подписват нови договори за инфраструктурни проекти с местната власт. В сряда правителството актуализира бюджета с нови 406 общински проекта. Така общият им брой скочи на 3472 на обща стойност над 8.1 млрд. лв., които трябва да се изпълнят в следвщите 3 години.
Другият риск за бюджета е ако няма плащане до края на годината по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), каза Асен Василев. Той определи като добра новина предоговарянето на ПВУ, чиито промени за реформи и инвестиции бяха одобрени от Европейската комисия в сряда.
Асден Василев каза, че на 12 юли ще се събере националния съвет на ПП, за да обсъди бъдещ вот на недоверие към кабинета „Желязков“. Здравеопазването ще бъде на фокус.