Медия без
политическа реклама

Асен Василев: Искам в България и европейците да искат да живеят

Нов държавен дълг от 12 млрд. лв. е нереалистичен и ненужен, коментира финансистът проектобюджета на служебното правителство

03 Дек. 2021
БГНЕС

"Искам България да стане място в Европа, където европейците искат да живеят. Не само българите, европейците. Чиста, зелена, добре уредена, спокойна държава", така съоснователят на "Продължаваме промяната" Асен Василев отговори на въпроса на Бойко Василев от "Панорама" как ПП иска да промени страната. 

За ролята на президента в процеса на формиране на новия кабинет Василев заяви, че тя е много добре описана в Конституцията. Според основния закон държавният глава не се меси в избора на министри, нито в техните решения. 

След като още сутринта в Народното събрание депутатът от БСП Георги Свиленски отхвърли информацията на своя колега Румен Гечев за правителство по формулата 8:4:3:2, това бе потвърдено и от мандатоносителите. "Такава формула няма", категоричен бе Асен Василев. "Това, което има, е разбиране, че бройката депутати ще има известна тежест в разпределението за Министерски съвет."

На въпроса дали Кирил Петков ще бъде премиер, а той - финансов министър, финансистът отговори: "Това са очевидно нашите предложения, но в момента вървят дискусии за структура и състав на Министерския съвет. Може да е с 99.9% сигурност, но не е 100." Пак толкова уклончиво той коментира хипотезата, че Корнелия Нинова ще бъде част от бъдещия кабинет. 

Асен Василев отказа да каже кога е направен изборът Никола Минчев да стане председател на Народното събрание. "Но "знакът, който даваме, е много ясен - идва ново поколение в политиката, без обвързаност или травми", заяви той. "Той беше нашето предложение. Както знаете, преговорите между партиите още продължават, но това е една първа стъпка - най-нормално е първата политическа сила да излъчи председател на парламента." След 12-часовите маратони от миналата седмица, в момента преговорите са също толкова трудни, стана ясно от думите на Василев. 

Той очерта три основни задачи пред новото управление. На първо място е спиране на течовете и коруцията по системен начин, така че да оздравят цялата държава; да се овладеят кризите, които са няколко - енергийна, здравна, а в последната година и политическа; и най-важната и дългосрочна задача - да се повишат доходите и да потръгне икономическият растеж. Така Асен Василев формулира целите на потенциалното правителство, което ще се бори за пълен 4-годишен мандат.

Политикът заяви, че не е виждал проектобюджета на служебния кабинет за 2022 г. Той обаче не останал неприятно изненадан, че тази работа не е оставена за редовното правителство и намира за нормално служебният кабинет да се опита да изработи рамката на бюджета. В същото време Василев определи като нереалистично и ненужно залагане на нов държавен дълг от 12 млрд. лв. "Не съм сигурен, че са заложили такъв дълг, особено ако дефицитът догодина е само 2.9% от БВП", каза Василев. "Основни параметри на бюджета излязоха в публичното пространство, но трябва да се видят детайлите и дали ще може да се доразработи този бюджет", каза още Василев.

Днес от парламентарната трибуна президентът Румен Радев прикани депутатите да се запознаят с изработения от служебното правителство проектобюджет. "Да, ще го погледнем и ще видим дали може да се преработи предвид преструктурирането на Министерския съвет, което предстои", каза Василев.

Според него е "безпредметно" и да се налага забрана за поемане на нов дълг, както настоя ГЕРБ днес. Василев посъветва да не се използва думата "мораториум", защото тя означава отказ страната да погасява задълженията си и само споменаването на тази дума може да навреди. "Безпредметно е да се налага забрана, защото ГЕРБ докато подготвят и внесат искането си в Народното събрание, вече ще има ново правителство", каза Василев.

По отношение на коронавирусната криза Василев е наясно, че проблемът идва от ниските нива на ваксинация в страната. В бюджета трябва да се заложат пари и за лекарите, и за бизнесите, в случай че отново се наложи затваряне, смята той. Трайното решение според ПП е разяснителна кампания, която да помогне на хората доброволно да се ваксинират. "Трябва да се работи с личните лекари, хората със специфични заболявания да получат конкретна информация как трябва да стане ваксинацията, коя е подходящата ваксина. Но това е процес, който ще отнеме време", уби той надеждите, че в скоро време в България ваксинирането ще дръпне радикално.

Още по темата