Медия без
политическа реклама

България още не е решила зимно или лятно време да избере

26 Март 2019Обновена
Pixabay

България ще съобрази изцяло въвеждането на постоянно часово време с избора на съседните държави - членки на Евросъюза. Това съобщи БНТ, като се позова на министерството на транспорта, което е отговорно по темата.

През миналата година Министерството на енергетиката направи национално допитване, в което можеше да се включи всеки български гражданин и да даде мнение трябва ли да се сменя времето през пролетта и есента и ако не се сменя - кое предпочита като основно. Българите са категорично зад решението за постоянна часова зона, превес при избора имаше лятното часово време.

От министерството на транспорта обаче обясниха, че това не означава, че Министерския съвет ще реши в полза на лятното време, защото основна тежест ще има общото решение на съюза и съседните държави. Целта според ведомството е да не се създават часови зони в рамките на общността.

От транспортното министерство предвиждат обществени дискусии по темата, включващи представители на работодателските организации, синдикатите и неправителствения сектор. Ще бъде направен анализ какви биха били последиците при приемането на зимно или на лятно часово време. Министерството отчита ползата от непроменяща се часова зона, особено при жп транспорта, при който в момента има най-сериозни трудности при местенето на стрелките.

Въвеждането на постоянно време обаче ще доведе до нови разходи за държавата. Причината - необходимо е препрограмиране на информационните системи. По-конкретни решения България очаква през втората половина на 2019 г. когато Финландия поема председателството на Евросъюза.

Иначе държавите от ЕС, които ще решат да запазят лятното си часово време, трябва да сменят часовниците си за последен път в последната неделя на март 2021 г. Страните, които ще предпочетат да запазят стандартното (зимно) часово време, могат да сменят часовниците си за последен път в последната неделя на октомври 2021 г, според проектозакона, приет от евродепутатите с 410 гласа „за“, срещу 192 гласа „против“ и 51 гласа „въздържал се“.

Евродепутатите подкрепиха предложението на Комисията за преустановяване на сезоната смяна на часово време, но гласуваха това да бъде отложено от 2019 г. за 2021 г., съобщиха от пресслужбата на ЕП. Евродепутатите също искат страните от ЕС и Европейската комисия да се координират, за да се гарантира, че установяването на лятно часово време в някои страни и на зимно часово време в други, няма да възпрепятства функционирането на единния пазар.

В случай че Европейската комисия прецени, че предвиденият режим по отношение на часовото време може значително и постоянно да възпрепятства функционирането на единния пазар, тя може да отложи датата на прилагане на директивата с максимум 12 месеца, гласи приетият текст. Той представлява позицията на ЕП за преговорите с министрите на ЕС относно окончателната редакция на правилата.

Още по темата