Топ 30 за България в последното състезание в Токио 2020

Милена Тодорова остана извън финала във втората стрелба от 10 м с пушка

01 Септ. 2021
pronewsdobrich.bg

Милена Тодорова завърши на 29-о място в квалификацията по стрелба с въздушна пушка от 10 м в легнало положение в клас SH2 (спортисти с тежки увреждания на ръцете) на параолимпийските игри в Токио 2020. 47-годишната добричлийка събра 629,8 т. в шестте серии и остана на по-малко от 6 точки от Топ 8, осигуряващ класиране за финала в дисциплината.

Както и в състезанието от положение прав преди два дни, в което Тодорова се класира 15-а, за медалите в смесената надпревара ще спорят само мъже. Първи резултат с нов параолимпийски рекорд в квалификацията постигна италианецът Андреа Ливерани - 639,4 т., а осма позиция зае словенецът Франчек Горазд Тиршек с 635,4 т.

В състезанието участваха общо 37 състезатели, от които 12 жени. Пет от тях останаха извън Топ 30, а най-добре от дамите се представи швейцарката Никол Хойслер, заела 13-о място с 633,1 т.

Това беше последното състезание с българско участие на параолимпиадата в японската столица. Делегацията ни в Токио включваше общо четирима спортисти с увреждания, като другите трима бяха в леката атлетика и двама от тях спечелиха сребърни медали.

Ружди Ружди стана вицешампион в тласкането на гюле в инвалидни колички (клас F55 - за хора, неподвижни от кръста надолу), а Християн Стоянов се класира втори в бягането на 1500 м в клас Т46 (за хора с увреждания на горните крайници). Фатме Исмаил пък се нареди 8-а в хвърлянето на копие в клас F13 (за хора с увредено зрение).