Обрат: Ивет Горанова все пак отива на репешаж за бронз на световното | СЕГА
facebook
twitter

Спорт

Обрат: Ивет Горанова все пак отива на репешаж за бронз на световното

Олимпийската шампионка загуби на 1/4-финалите, но противничката ѝ се класира служебно за финала
Обновена
3 052
 ЕПА/БГНЕС архив

Надеждата на Ивет Горанова да прибави световната титла към олимпийското злато угасна на 1/4-финалите от шампионата на планетата по карате в Дубай (ОАЕ). Шампионката на кумите в кат. до 55 кг от игрите в Токио 2020 това лято отстъпи пред Тринити Алън (САЩ), но все пак получи шанс да участва в репешажите за бронза в събота.

Американката се класира за финала по служебен път. Алън водеше с 5:1 т. в в 1/2-финала срещу Дженифър Уорлинг (Люкс), но беше принудена да се откаже заради травма. Така първоначално в допълнителните схватки за третото място отидоха всички победени от люксембургската националка състезателки в схемата, а българката приключи участие.

Впоследствие обаче от треньорския екип на САЩ подадоха оплакване, че всъщност Уорлинг е причинила контузията на американката. Жалбата беше уважена и шампионката от Панамериканските игри все пак стигна до финала, а загубилите от нея по пътя - включително Горанова, ще се борят в репешажите за бронзовия медал.

В първите си две схватки Ивет , която по право започна директно от II кръг, елиминира последователно Микаела Енрикес (Екв) с 1:0 т. и Анжелика Терлюга (Укр) с 5:3. Именно украинката беше съперничката на българката във финала на олимпийския турнир в Токио, като през август 21-годишната каратека от Долна Митрополия беше още по-убедителна - 5:1.

Най-големият успех на Ивет Горанова на световно първенство досега е бронзовият медал от шампионата в Мадрид `18. В колекцията си тя има още злато от Европейските игри в Минск `19 и бронз от европейското първенство в Гуадалахара `19.

ОЩЕ ЕДИН ШАНС ЗА МЕДАЛ

В категория до 67 кг при мъжете Васил Ривов също има шанс да се бори за бронзов медал, след като беше изтеглен в репешажите от олимпийския шампион Стивън да Коста. Французинът победи Ривов с 3:0 в четвъртия кръг, след като преди това българинът бе стартирал с две победи.

От другите ни участници Тодор Настев (до 60 кг) записа две победи и загуба, а Кристина Свиленова (до 50 кг) загуби още в първата си среща.