Медия без
политическа реклама

"Манчестър Сити" влиза в битка срещу устоите на УЕФА

Изхвърленият от Шампионската лига клуб иска да докаже не просто, че не е нарушавал правилата, а че правилата са ненужни

ЕПА/БГНЕС архив

Докато миналия уикенд футболистите на "Манчестър Сити" се завръщаха в тренировъчната база след кратката зимна пауза, шефовете на шампиона в Премиър лийг започваха подготовка за своята най-голяма битка досега. Взетото от УЕФА в края на миналата седмица решение да извади клуба от Шампионската лига през следващите два сезона заради "сериозни нарушения" на правилата на т. нар. финансов феърплей повдигна въпроса дали силно обичаният мениджър Пеп Гуардиола и суперзвездните играчи ще останат в тима.

Безпрецедентната санкция ще донесе много повече от просто очерняне на репутацията и глоба от €30 млн. евро. Изключването от най-престижния клубен турнир в Европа ще доведе до загуба на приходи от реклама, награден фонд, спонсорство и продажба на билети, оценявани на около 100 млн. паунда годишно. При такъв огромен залог шефовете на "Манчестър Сити" потърсиха адвокати от поне три различни фирми, за да обсъдят защитата и да внесат жалба в Спортния арбитражен съд (CAS) в Лозана.

"Целта не е да получим по-малко наказание - казва човек, близък до ръководството на "Сити" - Става въпрос за

 

важен случай, който най-сетне ще бъде

чут и разгледан от независима група

 

на място, където вярваме, че ще победим."

Докато чуждите фенове злорадстваха покрай възможността за масово изселване на звездни футболисти от ст. "Етихад", Феран Сориано, изпълнителният директор на "Сити Футбол Груп" (CFG) - компанията майка на "Манчестър Сити" и цялата мрежа от братски отбори по света, проведе кризисни разговори с една друга група компании, която ще следи изкъсо юридическата битка: ключовите търговски партньори. Сред тях е частното американско акционерно дружество "Силвър Лейк", което през ноември плати $500 млн. за 10-процентен дял от CFG, оценявана на $4,8 млрд. - рекорд за спортна бизнес група.

Клубът работи върху взривоопасна юридическа стратегия, която ще оспори не просто твърденията, че са нарушавани правилата на финансовия феърплей, а въобще необходимостта от съществуването на тези правила. Ако съдебната битка се сведе до това трябва ли финансовият феърплей да продължи да действа, последствията за футболната индустрия може да бъдат подобни на правилото "Босман" от 1995 г. Именно онова решение на Европейския съд направи по-лесно преминаването на играчи от един клуб в друг и отприщи модерната епоха на мултимлионни трансфери и мултимилиардни сделки за рекламни и телевизионни права.

Шейх Мансур бин Зайед ал Наян - бизнесмен милиардер и член на кралското семейство на Абу Даби, купи "Манчестър Сити" през 2008 г. Той похарчи стотици милиони британски лири за играчи от световна класа в опит да превърне клуба в глобален лидер, способен да печели най-големите отличия във футбола.

Оперативното управление на отбора е в ръцете на клубния президент Халдун ал Мубарак, един от най-близките съветници на шейх Мохамед бин Зайед ал Наян - коронован принц на Абу Даби и фактически лидер на ОАЕ. Множеството роли на г-н Мубарак включват управление на "Мубадала" - неазвисим инвестиционен фонд, разполагащ с $230 млрд.,

 

както и председателство на

ядрената програма на Абу Даби.

 

УЕФА започна разследване през миналата година, след като германското сп. "Шпигел" публикува документи и имейли, предоставени от Руи Пинто - португалец, съден в родината си по криминално дело за хакерство. Г-н Пинто отрича всички обвинения.

От писмата, разменяни по вътрешна електронна поща между служители на "Сити", става ясно, че 67,5 млн. паунда годишно спонсорство от базираната в Абу Даби авиокомпания "Етихад" всъщност са платени със "съществен принос" от компания на шейх Мансур и че усилията да се заобиколи финансовият феърплей са дирижирани от шефове на футболния клуб. От Манчестър никога не са потвърждавали или отричали автентичността на съдържанието на изтеклите имейли.

Според човек, запознат с процеса, разследващият екип на УЕФА за първи път е наел външни адвокати в опит да изгради стабилно обвинение, което няма да повтори съдбата на предишни подозрения за нарушаване на финансовия феърплей - като тези срещу "Пари Сен Жермен", "Милан" и "Галатасарай", където наказанията бяха отменени заради технически пропуски.

"Ако УЕФА не поддаде, би трябвало да спечели в CAS", казва източникът, допълвайки, че ще е "много трудно" за УЕФА "да се издъни по този случай".

Въпросът сега е дали "Манчестър Сити" ще избере да обжалва на общи основания - например дали спонсорските договори са били изкуствено раздути, или ще търси начин да предизвика системата на друго ниво - че режимът на финансовия феърплей представлява несправедливо ограничение за клубовете.

"Ако "Ман Сити" изложи аргументи, че финансовият феърплей всъщност пречи на конкуренцията, и CAS се съгласи, то УЕФА ще има гигантски структурни проблеми", прогнозира Даниъл Гий, спортен юрист от лондонската правна кантора "Шериданс".

SUBSCRIBE ► http://bit.ly/SSFootballSubPREMIER LEAGUE HIGHLIGHTS ► http://bit.ly/SkySportsPLHighlightsJamie Carragher and Roy Keane discuss Manchester City’s...

Още по темата