Австралия продължи да пише история на Мондиал 2023

Съорганизаторите на турнира се класираха за пръв път на 1/2-финал и там ще срещнат еврошампиона Англия

12 Авг. 2023Обновена
Австралийките са се втурнали да поздравят Къртни Вайн (№5), която е вкарала победната дузпа срещу Франция на 1/4-финала в Бризбейн.

Съорганизаторът на световното първенство по футбол за жени Австралия продължава да се представя фантастично пред собствена публика и се класира за 1/2-финалите в турнира, който провежда съвместно с Нова Зеландия. Това се случи след драматичен успех над Франция, с който австралийките си осигуриха за пръв път в историята място сред последните четири отбора на шампионат на планетата. До момента тимът бе достигал само до 1/4 финали - през 2007 г. в Китай, през 2011 г. в Германия, през 2015 г. в Канада и на настоящия турнир.

Редовното време и продълженията не стигнаха на Франция и Австралия да си отбележат гол и победителят трябваше да се определи с дузпи. Там се стигна до изпълнение на 20 удара и в крайна сметка нервите на домакините се оказаха по-здрави - 7:6. Те направиха три пропуска - Стеф Кейтли ("Арсенал"), вратарката Макензи Арнолд ("Уест Хем") и Клеър Хънт ("Уест Сидни Уондърърс").

Французойките пък сгрешиха четири пъти - Селма Бача ("Олимпик", Л), Ев Перисе ("Челси"), Кенза Дали ("Астън Вила"), а решаващият пропуск бе на Вики Бешо ("Олимпик", Л).

Така в сряда тимът на Австралия отново ще излезе пред своя публика (в Сидни) в опит да достигне решителния мач за световната титла.

Съперникът на домакините на 1/2-финала ще е европейският шампион Англия. Британките направиха обрат срещу Колумбия и се наложиха с 2:1.

Южноамериканките поведоха с попадение на Лейси Сантос Ерера в 44-ата мин., но не успяха да задържат аванса си на почивката. В 7-ата мин. на даденото от рефера продължение на първата част Англия изравни чрез Лорин Хемп. Европейските шампионки довършиха обрата си с попадение на Алесия Русо в 63-ата.