Медия без
политическа реклама

Кремъл тръгна на обречена война с рапа

Гневната реакция на феновете на хип-хопа накара управляващите да спрат с наказанията и тоягата ще бъде заменена с морков

https://meduza.io
Популярни руски хип-хоп изпълнители организираха концерт "Аз ще пея своята музика" в Москва в подкрепа на задържаните си колеги.

От няколко седмици руската общественост бе изненадана с нова тенденция за усмиряване на инакомислещите, като за враг неочаквано бяха посочени певците от руския хип-хоп. През последните години рапът окончателно се превърна в един от най-популярните музикални жанрове сред руските младежи и мишена за руските власти заради откровения начин, по който той обрисува всекидневието и заради унищожителната критика към властта. През ноември рапърът Хъски (Дмитрий Кузнецов), чиито видеоклипове са гледани 6 млн. пъти в Youtube, беше арестуван заради импровизиран пърформанс върху кола, след като шоуто му бе спряно в град Краснодар. Съдът постанови Хъски да остане 12 дни в затвора по обвинения в хулиганство, но той беше пуснат четири дни по-късно, само няколко часа преди популярни хип-хоп изпълнители като Баста (Василий Вакуленко), Oxxxymiron (Мирон Фьодоров) и Noize MC (Иван Алексеев) да излязат на концерт "Аз ще пея своята музика" в негова подкрепа в Москва. Поне 6 от 11-те концерта на електронното дуо IC3PEAK бяха отменени през последните седмици, а на 11 декември музикантите бяха и за кратко задържани в сибирски град. Бяха също така отменени концерти на Елджей (Алексей Узенюк), групата "Френдзона" и други изпълнители.

Властите предупредиха, че

 

тяхната музика популяризирала "погрешни ценности"

 

Това обаче предизвика много гневна реакция сред руските младежи, които изляха болката си естествено в социалните мрежи. За да не си навлекат гнева на хората, висши руски представители през последните дни предприеха стъпки да се дистанцират от онези, които анулираха концертите на рапърите и постановиха арестите на музикантите. Държавната дума веднага стана домакин на кръгла маса, на която присъстваха някои от най-популярните руски изпълнители, които открито защитиха своите позиции и успокоиха властта, че няма защо да се страхуват от музиката им. Малко преди това омбудсманът Татяна Москолкова разкри, че по време на Съвета за развитието на гражданското общество и правата на човека президентът Владимир Путин "за пръв път" чул за тези задържания и поръчал да се разследва защо концерти на музиканти са били анулирани. Първият заместник на ръководителя на президентската администрация Сергей Кириенко на свой ред нарече отмяната на концертите "глупост". Според него "трябва да може да се работи със съвременната младежка култура".

Явно разтревожен от нарастващата популярност на рап музиката сред руските младежи, президентът на Русия поиска ръководителите на руската култура да изработят средства за контролиране, а не за забрана на популярната музика. Путин настоя на среща с общественици и музикални продуценти, че "ако не е възможно да го спрем, тогава трябва да го водим и насочваме". Той подчерта на форума в Санкт Петербург, че опитите за забрана на артистите да изпълняват музиката си ще имат неблагоприятен ефект и ще засилят популярността им. Путин обаче отбеляза, че "рапът се основава на три стълба: секс, наркотици и протест". И отбеляза със загриженост, че "това е път към деградацията на страната". Според него "пропагандата на наркотиците" е по-лоша от напаст. Коментарите на Путин идват на фона на крутите мерки на руските власти срещу съвременната музика, които породиха цензура върху изкуството, подобна на тази от съветската епоха, коментират повечето експерти както в Русия, така и на Запад. Първоначално планираното ограничение било търсеният вариант, защото забраната на рапа щяла да доведе противоположен ефект -

 

да направи музиката и изпълнителите още по-популярни,

 

както в съветско време стана със забранените песни на барда Владимир Висоцки и редица ъндърграунд рок групи като "Кино", "Машина времени" и други. Някои от тях по ирония на съдбата в момента биват тачени именно от сегашните власти и давани за пример на младежите. За тях постоянно се излъчват сълзливи документални и дори игрални филми, както и стари концерти. 

Временното отстъпление на властите си пролича и по това, че преди дни руският парламент обяви конкурс за рап парче. Като символичен жест на помирение руската Дума обяви, че ще проведе конкурс за най-добра рап песен, но темата на песента трябва да бъде за пътуване из Русия. Победителят според депутата Михаил Дегтярев ще спечели обиколка из руски градове. "Искаме да предоставим платформа за открита дискусия и да подчертаем както предимствата, така и недостатъците на този или онзи град, допълни той. - Ако например има лош път близо до дадена туристическа атракция, трябва да има и видео за това", допълни той.

Всичко това показва, че в Кремъл са решили, че не си струва да се буди такъв спящ звяр като ревностните фенове на хоп-хопа, в които гори типичният за младежите на тази възраст пламък на бунта. За никого вече не е тайна, че

 

много от младите руснаци не следват налаганата линия

 

на Кремъл и много често дори участват в протестите на опозицията, организирани най-вече от Алексей Навални. Всички "културни деятели" на Кремъл бяха като попарени още м.г., когато десетки хиляди млади хора, повечето ученици и студенти, масово подкрепиха демонстрациите срещу корупцията в страната и срещу самите управляващи. За да се потуши този бунт, бяха хвърлени не малко средства и усилия, като в много училища и висши учебни заведения бяха проведени "беседи с младежта", на които бяха громени пропагандистите на Запада като Навални и явно звучаха заплахи, към тези, които не се осъзнаят. Това обаче наля още масло в огъня, защото в ерата на дигиталните технологии много такива срещи бяха заснети с телефони от самите младежи и публикувани в интернет, след което много от тези профилактични срещи замряха от само себе си.  

За това, че властта продължава да се страхува от тези младежки течения, които не съумява да контролира с помощта на стотиците проклемълски младежки организации, показват и последните мерки, които бяха спешно гласувани от руските депутати. Според тях властите вече ще могат да налагат глоба на организаторите на протести, ако млади хора участват в демонстрациите, гласи нов одобрен закон. Всеки, който организира неразрешен протест, в който участват лица под 18 години, ще бъде изправен пред глоба до 50 000 рубли или до 15 дни в затвора. Повторно нарушилите законовите мерки могат да бъдат глобени от 300 000 рубли (4000 евро) до 1 милиона рубли(13 000 евро) или да бъдат лишени от свобода за един месец, се казва в законопроекта, чието одобрение се чака от горната камара на парламента и президента Владимир Путин. Лидерът на опозицията Алексей Навални, чиито антикорупционни действия привличат младежта, посочи в Туитър, че законът е предложен "специално за мен". Протестите на Навални срещу Кремъл през последните години показват, че хиляди излизат на улицата, включително много непълнолетни. Властите вече неведнъж заявиха, че младите хора са привлечени от демонстрации с обещания за финансови възнаграждения, като посочват анонимни сайтове в интернет. Навални е 42-годишен адвокат, който постоянно е осъждан на по 30 и повече дни затвор заради организиране на протести срещу властта.

Едва ли обаче подобни мерки, други забрани и още повече арести на популярни музикални изпълнители ще накарат харесващите ги млади хора да се откажат от правото си да протестират и да се бунтуват срещу една система, която повечето от тях, меко казано, недолюбват. Някои може и да се откажатпод натиска на родители и други аргументи, но повечето ще продължат да ходят на концертите на тези групи, пък било то и ако станат част от ъндърграунда. Остава да се види какъв точно морков ще предложи властта на непокорните рапъри, както стана с редица популярни и лоялни на Кремъл изпълнители, след като засега използването на тоягата не дава желания резултат.

Ключови думи:

Русия, рап, протести

Още по темата