Медия без
политическа реклама

Гешев постави България под прожектора заради съмненията за сериозна корупция

Може появата в Брюксел на новия главен прокурор да е била опит за изчистването му, но имаше обратен ефект, казва евродепутатът Клеър Дейли

Личен архив
Клеър Дейли е първи мандат евродепутат от Ирландия. Тя е избрана като независима, а в ЕП е от групата на Европейската обединена левица - Северна зелена левица. Преди това в продължение на 8 години е член на ирландския парламент. Бивш синдикалист на летището в Дъблин.

- Г-жо Дейли, вие бяхте един от евродепутатите, които поставиха неудобни въпроси на Иван Гешев по време на участието му в заседанието на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент в началото на месеца. Имаше питания за "Апартаментгейт", за споразуменията с престъпници и т.н. Останахте ли доволна от отговорите му за скандалите, за начина, по който беше избран, за работата му като прокурор и т.н. 

- Не останах доволна от отговорите на г-н Гешев пред комисията LIBE. Той не успя да отговори с детайли за евентуалното си лично участие в скандала "Апартаментгейт". Твърденията, че жената, с която живее, може да се е възползвала и че има потенциален конфликт на интереси, може да са причината тези случаи да не се разследват правилно, остават.

Гешев също така се отнесе много пренебрежително и към въпросите за начина, по който е бил избран за главен прокурор. За мен това не е добре, като се имат предвид протестите срещу назначението му. Ясно е, че много български граждани са загрижени за това, както и от факта, че главният прокурор е недосегаем от закона.

- Какви ще са последствията - за него и за България?

- По ирония на съдбата появата му в комисията насочи вниманието на ЕС върху него. За мен е шокиращо, че от всички страни в Европа този човек беше избран да говори за справяне с организираната престъпност и корупцията, когато върху самия него тегнат такива съмнения. Прилича ми на опит да бъде почистен. Но този опит се провали. Сега ще търсим други начини, за да проучим въпроса. Освен това България отново беше поставена в светлината на прожекторите по отношение на твърдения за сериозна корупция.

- Как стана така, че бяхте толкова информирани за Гешев?

- Откакто съм член на Европейския парламент, с мен се свързаха значителен брой български граждани и независими журналисти, които са дълбоко загрижени заради г-н Гешев. Това беше резултат от мое предишно участие в комисията във връзка със случай, който ме засяга, свързан с измама, осъществена от компания за управление на имоти, която изисква огромни суми за такси от собствениците на апартаменти, злоупотребявайки с това, че притежава връзката към електро- и водоснабдяването.

- Може ли посещение в Брюксел да изчисти някой като г-н Гешев?

- Както вече казах, появата му в Европейския парламент може да е била опит той да бъде избелен, но имаше обратния ефект.

- Мислите ли, че е имало сценарий той да се срещне с европейския прокурор Лаура Кьовеши, която имаше участие в същата комисия? Има ли символика в това, че Кьовеши напусна залата, преди Гешев да започне да говори? Или това беше просто съвпадение?

- Не знам подробности за организацията на събитието, дали е имало сценарий и дали има някаква символика. Но както казах, мисля, че изначално беше неуместно той да се появи там.

- Гешев беше заместник главен прокурор. Знаеше се, че той ще бъде следващият главен прокурор много преди да бъде открита процедурата по избора. Неговият предшественик стана шеф на антикорупционната комисия. Така ли функционират демокрациите?

- Това не е нормално. Има сериозен демократичен дефицит в начина, по който той е назначен за главен прокурор. Затова и хората протестираха.

- Трябва ли мониторингът на ЕК върху България да продължи? Или този механизъм е напълно безполезен със своята дипломатичност и розовите очила, през които "вижда" страната?

- Силно вярвам, че мониторингът трябва да продължи. Той не е много силен инструмент, който да се използва, за да се подобри ситуацията в България. Но като човек, който идва от страна, която подобри социалните си закони заради критиките на Европейския съюз, знам, че мониторингът може да бъде използван за подобряване на живота на българските граждани. Затова не смятам, че трябва да бъде прекратяван, дори и да не е достатъчно силен инструмент.

- Може ли да има ефективен европейски механизъм, който да принуди българските власти да предприемат необходимите реформи, за да подобрят отчетността на главния прокурор и да премахнат ореола му на най-недосегаемата фигура в държавния апарат?

- Европейският съюз сам по себе си няма да разреши проблемите в България. Много европейски страни имат огромни проблеми. Проблемите могат да бъдат решени само от българите, след като те предизвикат собствените си лидери. Това може да бъде трудно в страна, в която репресията е норма и в която действат хора като г-н Гешев. Но с помощ и отвън, било от Европейския парламент или другаде, ситуацията може да се промени. За това бих работила заедно с българските граждани.

Още по темата