Медия без
политическа реклама

Да си поръчваш закони като тройка кебапчета

Премиерът поиска по-високи наказания за дрогирани водачи и веднага получи проект

БГНЕС
ГЕРБ не пропусна да използва и трагедията с журналиста Милен Цветков, за да си поиграе на спешно законотворчество

Ако има нещо, в което управляващите нямат нито мярка, нито срам, това е законодателният популизъм. Няма трагедия, няма голям гаф, няма голямо разкритие или скандал, за които някой от властта да поеме отговорност. Винаги първият, а често и единствен виновен е законът. Без значение дали само преди една година същият този закон е бил променян от същите онези, които сега тичат към тв студиата да разясняват поредния проект. И 

 

се пристъпва към поредното "изнасилване" на съответния нормативен акт,

 

най-често по премиерска поръчка. Борисов го прави се лекотата, с коята поръчва тройка кебапчета и ги получава тутакси.

Ситуацията след трагедията с журналиста Милен Цветков не направи изключение. Веднага след това премиерът си поръча по-високи наказания за дрогираните водачи.

„Трябва да се помисли за много по-тежка санкция за употребилите наркотици. Досега те минаваха в друга теория“, посочи премиерът. По думите му от случилото се трябва да се изведат поуки, тъй като винаги е имало проблем с шофьорите, които карат дрогирани. „Особено ако са смесвали наркотици“, допълни Брисов. Така и не стана ясно нито за каква друга теория става дума, нито каква точно разлика трябва да направи законът между надрусания с един наркотик и този с коктейл от упойващи. Часове по-късно се появи проект за промени в Наказателния кодекс,  който дори беше внесен в Народното събрание. Най-абсурдното беше, че  авторите и вносителите обясниха в мотивите си, че от подобни промени всъщност полза може би няма да има.

Първо, правосъдният министър Данаил Кирилов заяви, че и сега са свръхвисоки наказанията за пътно-транспортни произшествия след употреба на наркотици, но въпреки това ГЕРБ ще предложи тяхното увеличение. После разясни, че юристите на ГЕРБ са обсъждали казусите "цели 4 часа". Като оставим настрана как се пише закон само за няколко часа, да казваш, че то и без това сега са високи наказанията, ама като е казал премиерът....

Очевидно става дума за наистина абсурдна законодателна техника.

Друг от юристите на управляващите - Красимир Ципов, също роди забавно обяснение какво налага повишаването на наказанията:  "Въпреки че през последните години са произнесени множество осъдителни присъди с големи срокове, явлението продължава. За три години има няколко хиляди заявителски материала и затова с цел превенция наказанието трябва да се повиши",

От мотивите към законопроекта за промени в Наказателния кодекс на ГЕРБ става ясно, че според вносителите над 6000 дрогирани водачи са осъдени за последните три години. "През последните години се забелязва трайна тенденция за увеличаване на образуваните дела срещу водачи на пътни превозни средства след употреба на наркотици. С 600 повече са осъдените за 2019 г. спрямо 2017 г През 2017 г. са разгледани 1553 дела, като от тях 1436 са завършили с осъдителна присъда. През 2019 г. делата да 2238, а осъдителните присъди са 2073. През 2018 г. общият брой на делата е 2695, а осъдителна присъда са получили 2537". 

Това са точно 6046 осъдени водачи, при които е установена употреба

Депутатите не посочват колко от тези присъди са условни, но най-вероятно, ако не всички, то е сигурно, че те са преобладаващи. Както и тези, в които е постановена само пробация.

Според вносителите през въпросните три години, едва 10 лица са оправдани по такива дела, а прекратените наказателни производства са под 60. Това показвало, че "извършителите на подобни деяния получават справедливи наказания,

но не намаляват регистрираните ПТП, както и броят на пострадалите лица

Тогава на какво основание се смята, че при още по-тежки наказания ще намалеят перстапленията?! 

Още по-абсурдно е друго обяснение на вносителите, с което се мотивират промените в НК. В мотивете е записано, че за 2017 г. МВР е регистрирало 2743 заявителски материали за управление на МПС след употреба на наркотици, а през 2018 г. те били вече 3271. "Изводът, който следва да се направи и, че въпреки завишението на наказанията на НК и Закона за движение по пътищата, продължава извършването на административни нарушения и престъпни деяния", пишат самите депутати.

Именно през 2017 г. наказанията бяха повишени, но броят на дрогираните водачи също се е увеличил. 

Повече от очевидно е, че става дума за верига от проблеми, които в комплекс водят до истинска епидемия. 

 

И само част от нея се хваща от тестовете на МВР и от съдебните решения

 

Първо, защото тестовете са малко, второ, защото рядко се използват. От всички изследвания и операции за установяване на шофиране след употреба на дрога се стига до едни резултати - от 100 проверени при 50 се откриват следи от наркотици. Истина е, че обичайно такива акции се правят спрямо точно определени групи - млади хора със скъпи коли пред заведения в нощните часове. Но всеки и сам може да пресметне колко всъщност са хората, които управляват след употреба на дрога, ако 6000 са хванатите. В пъти повече, като включим и хората, които са се отървали с поредния подкуп. 

Решенията започват от превенцията, минават през тежки финансови глоби, борбата с разпространението на наркотиците и чак тогава се стига до тежките наказания за шофиране.

Основният проблем не е в липсата на наказания, а в тяхното налагане.

Както и в широко отворената от депутатите ножица - наказанието в момента е от 3 до 15 години.  Още тук е заложен както субективизмът, така и възможностите за заобикаляне на основната цел - превенция и справедливост. И огромната част от тези присъди са или условни, или с пробация?

Със законодателен популизъм може и да заблудиш някой и друг избирател, но до следващата трагедия. 

 

КАКВО КОНКРЕТНО СЕ ПРОМЕНЯ С ПРОЕКТА НА ГЕРБ?

Законопроектът за изменения на НК е подписан от Красимир Ципов, Десислава Атанасова и председателя на правната комисия Анна Александрова. С него се вдигат много от наказанията, свързани с алкохол и дрога.

Ако катастрофата е причинена в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества и се е стигнало до смърт, се предлага минималното наказание да бъде 5 години лишаване от свобода, а не - 3, както е в момента. В особено тежки случаи ГЕРБ предлага минималното наказание да бъде 6 години затвор, а не - 5.  Така се смята, че няма да има условни присъди. Нещо, което обаче при българската система за наказания не е точно така. Иначе максималните наказания не се променят - в първия случай остават 15 години лишаване от свобода, а във втория - 20.

Предлага се наказанията за причинена смърт при ПТП да се увеличат на лишаване от свобода от 3 до 8 години, а при особено тежки случаи - от 4 до 12 години. В момента наказанията са съответно от 2 до 6 години и от 3 до 10 години затвор.

Ако катастрофата е причинена в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества и се е стигнало до тежка или средна телесна повреда, ГЕРБ предлага наказанието да е от 2 до 8 години лишаване от свобода, а в особено тежки случи - от 3 до 12 години. В момента наказанията са съответно затвор от 1 до 6 и от 2 до 10 години.

ГЕРБ предлага и да се увеличат санкциите за шофиране в нетрезво състояние. При концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 на хиляда се предлага лишаване от свобода от 1 до 5 години и глоба от 500 до 1000 лв. В момента максималното наказание е 3 години затвор, а санкцията - от 200 до 1000 лв. При концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на хиляда и след осъдително решение, което идва след второ хващане, се предлага наказание от 2 до 6 г. затвор и глоба от 1000 до 5 хил. лв. В момента наказанието е от 1 до 5 г. затвор и глоба от 500 до 1500 лв.

Който управлява МПС след употреба на наркотични вещества или техни аналози, ще се наказва с лишаване от свобода от 1 до 5 г. и глоба от 1000 до 5 хил. лв. Максималното наказание сега е 3 г. затвор, а санкцията - от 500 до 1500 лв. Ако деянието е извършено повторно, се предлага лишаването от свобода да е от 2 до 6 г. и глоба от 2 до 10 хил. лв. В момента затворът е от 1 до 5 г., а санкцията - от 500 до 1500 лв.

Съд ще определя задължително строг режим на изтърпяване на наказанието, когато става дума за умишлени престъпления, за които съдът е определил затвор и е постановил принудително лечение поради алкохолна и/или наркотична зависимост. Това пък е промяна в закона за изпълнение на наказанията, която се прави със същия проект за изменение на НК. Тя ще важи например за случаи като този с трагедията с журналиста Милен Цветков. Ако издържи в съда сегашното обвинение на прокуратурата срещу водача на автомобила, причинил катастрофата и ако изменението мине през парламента, извършителят ще лежи при строг режим с възможност за принудително лечение, което вероятно ще е в психиатрично отделение на затворническата болница. 

ГЕРБ предлага и промени в Закона за движение по пътищата, с които при отказ от тест за наркотици или изследване за алкохол на шофьори с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на хиляда, прекратяването на регистрацията на пътно превозно средство да е за срок от 1 до 5 години. В момента прекратяването е от 6 месеца до година. Предлага се и при шофиране след употреба на алкохол свидетелството за шофиране да се отнема за по-дълъг период от време, а глобите - да са по-големи. Глобите скачат в някои от случаите до 4000 лв.