Медия без
политическа реклама

Динозаврите (не) умират в киното

А може би е време, при все заглавието "Джурасик свят: Прераждане"

Най-зрелищната сцена е цитат от "Челюсти".
Universal/Форум филм
Най-зрелищната сцена е цитат от "Челюсти".

На 1 януари предвидливо не съм поставила този филм сред 12-те най-очаквани заглавия на предстоящата година. Това не значи, че праисторическите влечуги са спрели да вълнуват колективното въображение. А само че Холивуд се е изчерпал в интерпретирането на един и същи сюжет и герои, подобно кръгчета с влакче на ужасите в увеселителен парк, които следват една и съща програма. В случая с "Джурасик парк" - глупав превод на заглавието в триумфалната екранизация на Спилбърг от 1993 г. (понеже романът на Майкъл Крайтън, върху който стъпва тежко, се казва "Юрски парк"), запазен по целесъобразност и за продълженията - това се случва вече за седми път.

65 милиона години след като изчезват от лицето на земята, динозаврите оживяват отново в киното. Един от култовите филми на 90-те естествено прелива в продължение, следва шокиращо слаба трета част и... тишина за близо три петилетки. Но динозавърската "вселена", зачената на Исла Нублар, е твърде доходоносна, за да бъде оставена на мира. Така в рамките на седем години се появиха трите заглавия "Джурасик свят" – всяко от което изкара над милиард долара приходи, макар и третата част, "Господство", определено да не заслужаваше това. 

И ето че колелото отново се завърта: под заглавието "Прераждане" франчайзът ще се опита да сбере нова армия фенове на праисторическите рептили. С частичен успех: след един уикенд на върха на американския боксофис, филмът бе буквално прегазен от касовите резултати на новия "Супермен". Не е така у нас, където динозавърската сага продължава да е най-гледана за втора поредна гореща седмица. 

В главната роля на агент Зора Бенет, кръстоска между Линда Хамилтън и Лара Крофт, е Скарлет Йохансон. Тя е наета от голяма фармацевтична компания, за да събере кръвни проби от най-големите динозаври на острова и да се създаде важно за човечеството лекарство. Правят й компания носителят на два "Оскар"-а Махершала Али (със смешна барета) и Джонатан Бейли (познат от "Злосторница"), като пътем решават да помогнат и на бедстващо семейство. 

Скарлет плюс още повече и по-страшни динозаври: какво може да се обърка? Много. Макар специалните ефекти в поредицата на Universal все още да предизвикват тръпки, сценарият е твърде вторичен и посредствен дори за стандартите на жанра. Филмът е режисиран от Гарет Едуардс, щатен рециклиратор за доходни начинания на големите студиа: от "Rogue One: История от "Междузвездни войни" до "Годзила". Той е доказал, че може да заснеме компетентен научнофантастичен екшън. Но оригинален или вдъхновяващ? Очевидно не е по силите му след интересния дебют "Чудовища". Въпреки чудовищния си бюджет "Прераждане" трудно издържа сравнение дори с по-слабите от поредицата. 

Преди три години мудният и неубедителен "Господство" даде на Universal шанс да сложи край на морално остарелия франчайз. Но алчността надделя за пореден път: след две трилогии, всяка от които пропиля до цент наследството на първообраза, студиото е решило отново да припечели от динозаври. Стивън Спилбърг пак е изпълнителен продуцент, като убеждава Дейвид Кеп (автор на режисираните от него първи две глави) да напише сценария. Но имената в надписите не са гаранция за качество. Дори великата музикална тема на Джон Уилямс изглежда поизтъркана, въпреки вариациите на талантливия френски композитор Александър Деспла. 

По-голямата част от фабулата е монотонна и скучна, а най-зрелищната сцена с яхтата - старателен цитат от друга класика на Спилбърг, "Челюсти". Правилата на поредицата гарантират, че само второстепенни и отрицателни герои ще бъдат изядени, така че липсва всякакво усещане за заплаха. Така, подобно на мутиралия тиранозавър Distortus Rex, който се появява (за да умре) на финала, "Прераждане" по-скоро затвърждава клиничната смърт на франчайза, вместо да му вдъхне нов живот. Оставете клетите динозаври да почиват в мир. 

 

Последвайте ни и в google news бутон