Медия без
политическа реклама

Вече има кукла Барби с диабет тип 1

Днес, 11:24
Новата Барби носи сензор за кръвна захар на ръката си и инсулинова помпа на корема си
Новата Барби носи сензор за кръвна захар на ръката си и инсулинова помпа на корема си

Във филма на Грета Геруиг "Барби" Барбиленд е оазис на равенство и разнообразие. Въпреки че куклите съществуват още от 1959 г., едва през 2019 г. производителят Mattel започна да продава Барбита с физически увреждания, отбелязва "Гардиън".

Сега Mattel пусна първата си кукла Барби с диабет тип 1 – най-новото попълнение в серия, която според компанията е създадена, за да „помага на повече деца да се разпознаят в куклите и да насърчава играта извън рамките на личния опит на детето“.

Куклата носи сензор за непрекъснато измерване на глюкозата (CGM) на ръката си, който ѝ помага да управлява състоянието си. За да стои стабилно, сензорът е залепен с медицинско тиксо с форма на сърце в розовия цвят на Барби. Куклата също така носи мобилен телефон с приложение за следене на нивата на кръвна захар през целия ден.

Куклата има и инсулинова помпа, която автоматично ѝ подава инсулин, когато е необходимо, и държи чанта, достатъчно голяма за всичко необходимо – като например закуски, когато е навън. Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, наречен още младежки диабет, защото най-често се открива при деца и млади хора.

Кристa Бергер, старши вицепрезидент на "Барби" и глобален ръководител на отдела за кукли, заяви при представянето на новата кукла:
„Това е важна стъпка в нашия ангажимент към инклузивността и представителността. Барби оформя ранните възприятия на децата за света, и като отразяваме медицински състояния като диабет тип 1, гарантираме, че повече деца ще могат да се разпознаят в историите, които си представят, и в куклите, които обичат.“

Карън Адингтън, главен изпълнителен директор на Breakthrough T1D UK, добави:
„Изключително се радвам, че вече има Барби с диабет тип 1. За децата с това състояние, които рядко виждат себе си представени, тази кукла ще бъде силен модел за подражание – ще отпразнува тяхната сила и ще донесе признание, включване и радост в играта им.“

Първите чернокожи кукли Барби бяха въведени през 60-те години, а испаноговорящите – през 80-те. През 90-те и 2000-те се появиха кукли с професии, в които жените са слабо представени. До преди шест години обаче не съществуваха кукли Барби с увреждания.

Днес в серията Barbie Fashionistas има над 175 различни визии – с различен цвят на кожата, очите, косата и текстурата ѝ, с различни телосложения и увреждания. Включени са кукли със слухови апарати, протези, инвалидни колички, кукла с витилиго, чернокожа кукла със синдром на Даун и дори сляпа Барби.

Барби не е единствената марка, която поставя акцент върху разнообразието. Куклите Lottie също включват герои със синдром на Даун и аутизъм, а Lego предлага минифигурки с физически и невидими увреждания.

В отговор на новината, Арджун Панесар, основател и главен изпълнителен директор на diabetes.co.uk, заяви:
„Представянето има значение – особено в детството. Да видиш кукла Барби с диабет тип 1 помага за нормализиране на състоянието, намалява стигмата и показва на децата, че не са сами. Това е положителна стъпка към изграждане на увереност, приобщаване и разбиране относно живота с диабет.“

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Барби, Диабет тип 1