Властите в Кувейт и Ливан забраниха филма "Барби", защото не отговарял на традиционните арабски ценности, предадоха световните осведомителни агенции.
Заместник-министърът на информацията и културата на Кувейт Лафи ал-Субей каза, че комисията за надзор на филмите в страната се стреми да "предотвратява всичко, което накърнява морала или подбужда към нарушаване на обществения ред, обичаите и традициите и насърчава идеи, чужди на обществото. По думите на зам.-министъра такива мерки ще бъдат предприети срещу всяка лента, която пропагандира ценности, които са в разрез с визията на обществото и местните обичаи.
Министърът на културата на Ливан Мохамад Мортада също препоръча да бъдат забранени прожекциите на "Барби" на територията на републиката. Посоченият мотив е "несъответствието на показаните в него ценности с моралните насоки на ливанското общество". За това уведомява националната агенция "Ал Ватания". По думите на министъра филма "промотира хомосексуалност и транссексуалност... подкрепя отхвърлянето на бащината закрила, подрива и подиграва ролята на майката, и поставя под въпрос необходимостта от брак и семейство".
Филмът трябваше да излезе в Ливан, считан някога за една от най-светските и прогресивни арабски страни, в края на август. Ливан е първата арабска страна, в която се проведе гей прайд през 2017 г.
Въпреки че премиерата на "Барби" беше отлагана няколко пъти в страните от Персийския залив, комедията може да бъде гледана от днес, 10 август, в Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия и Бахрейн. Филмът с участието на Марго Роби и Райън Гослинг вече спечели над 1 милиард долара от продажби на билети по света.
Филмът по-рано беше забранен във Виетнам - но не по морални, а по политически причини. В него се показва фиктивна карта на света, в която спорното Южнокитайско море е отбелязано като част от Китай. Филипините се съгласиха да разпространят филма на Грета Гъруиг, но с уговорката кадърът с картата да бъде премахнат.
С цензорите в Близкия Изток (но и Индия) се сблъска и другият филмов хит на лятото - "Опенхаймер". Във филма на Кристофър Нолан има две сцени, в които физикът и героинята на Флоранс Пю разговарят голи. За по-чувствителната публика в тези страни тя беше "облечена" с компютърно генерирана малка черна рокля.
Some countries are censoring #Oppeneheimer by putting a CGI black dress on Florence Pugh 😭 pic.twitter.com/Bt0Ymxd859
— THEDISCFATHER (@TheDiscFather) 24 юли 2023 г.
Този елемент е особено комичен, като се има предвид, че Нолан е прочут с нежеланието си да използва cgi - дори ядреният опит "Тринити" е пресъздаден във филма му изцяло с практически ефекти.
Индийците останаха недоволни от него и заради използваната от Опенхаймер известна фраза "Сега аз станах Смъртта, разрушителят на светове". Стихът от техния исторически епос "Бхагавад Гита" той изрича по време на секс сцена със същата Флоранс Пю.