Медия без
политическа реклама

Протестите в защита на Бриона Тейлър завършиха с простреляни полицаи

Демонстрации избухнаха в САЩ, когато стана ясно, че отговорните за смъртта на младата жена, няма да бъдат осъдени

24 Септ. 2020
BGNES

Двама полицаи бяха ранени с огнестрелно оръжие по време на протестите в Луисвил, щата Кентъки, предаде Би Би Си. Напрежението ескалира, когато вчера стана ясно, че срещу служителите на реда, отговорни за смъртта на Бриона Тейлър, няма да бъде повдигнато обвинение. Ранените полицаи са без опасност за живота, заяви Робърт Шрьодер, началник на полицейското управление в Луисвил. Те били извикани по сигнал за голяма група хора, които открили огън.

26-годишната Бриона Тайлър, която работила като техник в спешното отделение на болница в Луисвил, беше простреляна шест пъти на 13 март, когато трима полицаи нахлули в апартамента й. Те работели по сигнал за двама мъже, които търгували с наркотици недалеч от дома й. Според разследващите единият от заподозрените е бил бивш приятел на младата жена и изпозвал дома й, за да получава пратки с дрога. 

Демонстрациите от сряда вечерта са отговор на дългоочакваното решение на съда как да накаже отговорните за смъртта на Бриона Тейлър. Съдебните заседатели не повдигнаха обвинения срещу нито един от тримата полицаи, нахлули и открили огън в дома й, по обвинения, пряко свързани със смъртта на Тейлър. От тримата обвиняеми – Джонатан Матингли, Брет Ханкисън и Майлс Косгроув – само един е уволнен. Ханкисън е стрелял на сляпо в апартамента на Бриона Тейлър, което пък е нарушение на полицейския правилник и се смята за акт на "крайно безразличие към стойността на човешкия живот“. Съдът реши, че с безразсъдното откриване на огън той е застрашил живота на съседите на младата жена. В дома на Тейлър така и не са открити наркотици. 

Убийството й предизвика масови демонстрации срещу расовата несправедливост и своеволията на полицията в Америка спрямо афроамериканците. Протести се разразиха не само в Луисвил, но и по улиците на други големи градове в САЩ, включителво в Ню Йорк, Чикаго, Филаделфия, Лос Анджелис, Атланта и Сейнт Пол, Минесота.  Много високопоставени личности, включително кандидатът за президент на САЩ от Демократическата партия Джо Байдън, поискаха да бъдат повдигнати тежки обвинения срещу полицейските служители, които са замесени в нападението. 

На пресконференция президентът Доналд Тръмп похвали резултатите от делото, водено от главния прокурор на Кентъки Даниел Камерън, казвайки, че е свършил "фантастична работа“, и добави, че "справедливостта ... не е лесна“, предаде Асошиейтед Прес. По-късно Тръмп написа в Туитър, че се моли за двамата полицаи, които са били застреляни по време на демонстрациите.

 

Още по темата