Медия без
политическа реклама

Бразилия харчи пари за неефективни лекарства срещу Covid-19

15 Февр. 2021
БГНЕС
Жаир Болсонару

Документи, получени от Си Ен Ен Бразилия, показват, че правителството на президента Жаир Болсонару е похарчило пари за борба с Covid-19 за производство и разпространение на лекарства срещу заразата, за които многоброини проучвания доказват, че са неефективни. Същевременно страната отхвърля предложение за закупуване на ваксина, тъй като условията на договора са "обидни".

Болсонару многократно се опита да популяризира потенциала на лекарствата за лечение на малария хлорохин и хидроксихлорохин, въпреки че Световната здравна организация (СЗО) прекрати мащабното проучване с хидроксихлорохин.

Според Си Ен Ен Бразилия Болсонару е използвал средства, предназначени за борба с пандемията, за да закупи и разпространи въпросните лекарства. През май бразилското министерство на здравеопазването официално препоръча хлорохин за ранно лечение на Covid-19, а през юни разшири препоръката си за деца и бременни жени. По същото време Американската администрация по храните и лекарствата отмени разрешението си за спешна употреба на хидроксихлорохин.

Според Министерството на здравеопазването хлорохинът и хидроксихлорохинът са нужни за програмата за малрия на страната, като не е уточнено каква част се използва за лечение на малария и каква част за борба срещу Covid-19. Според данните през 2020 г. фармацевтичното звено на бразилската армия е произвело общо 3,23 милиона хапчета в сравнение с 265 000 хапчета, произведени през 2017 г. и нито едно през 2018 или 2019 г. За септември са били похарчени 144 000 долара за суровини, необходими за производството на хлорохин, което е 167% повече.

През същия месец Бразилия получава писмо от главния изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла, призовавайки страната да подпише договор за закупуване на 70 милиона дози от нейната ваксина. То е изпратено до Болсонару и няколко министри от кабинета, когато Бразилия вече е на второ място по жертви на Covid-19 в света. Според Министерството на здравеопазването на Бразилия  условията на офертата, които включват споразумение фармацевтичната компания да не се държи отговорна за странични ефекти, са "обидни".

Когато Бразилия най-накрая стартира националната си програма за ваксинация на 18 януари след многократни забавяния, тя започва със само 6 милиона дози за население от над 210 милиона. Правителството на Болсонару залага на ваксината на  Oxford/AstraZeneca.