Медия без
политическа реклама

Метрото в София не помага на много хора да слязат от колата

Според изследване придвижването до работа с градски транспорт отнема от 22 до 56 минути

Най-лесно се стига до работа в центъра, а най-трудно - в източната периферия на Столичната община.

Наличието на метро не обслужва София и крайградските територии, а само определени квартали по направление на самото метро. Това е основният отрицателен извод в проучване на инициативата „Визия за София” за достъпността на обществения транспорт в столицата. Заключенията на екипа, който работи под егидата на Столичната община, трябва да се използват при разработването на нов Общ устройствен план на града. „Това според нас е много сериозен проблем и следва да му се обърне внимание. Необходимо е общественият транспорт и метрото да работят в синхрон, като трасетата и спирките им предполагат бърза връзка едно с друго, за да обслужват заедно максимален брой пътници. Това ще накара нас като жители на София да предпочетем градския транспорт. Това ще улесни и гостите на града да достигнат до всяка точка от целта на посещението им с обществен транспорт”, коментират от организацията.

Транспортната мрежа на София включва 2673 спирки, от които проектът обръща подробно внимание на достъпа до 400 в 78 зони, в които има голямо количество работни места. Заключението е, че в града все още има много зони, които не са добре обслужени транспортно. 79 на сто от районите са със средно, добро и много добро обслужване по отношение на достъпността, но немалък процент е със слаба и лоша свързаност - 16 на сто. „С изследването много ясно се виждат недобре или слабо обслужени зони и то не само по периферията. Това обуславя и изборът за придвижвания в града с лични автомобили. Резултатът от това е по-голямо транспортно натоварване, предизвикващо все по-трудно придвижване, увеличаване на времето към и от работа, все по-силното замърсяване на въздуха и т.н.”, гласи едно от заключенията.

Според анализа времето за пътуване от и до работното място в София се разпределя по следния начин: 68% от времето отива в пътуване, 26% е за придвижване до и между спирки и шест на сто е за чакане на превозното средство. „Всички придвижвания с градския транспорт са с продължителност 22-56 минути, а 80% от тях са с продължителност между 22 и 32 мин. 80% от средните времена за ходене са в интервал между 9 и 13 мин., а 80% от средните времена за чакане са в интервал от минута и половина до 3.4 мин.”, изчисляват експертите. 

За решаване на проблемите те предлагат трасетата и спирките на наземния транспорт и метрото да се свържат така, че да предполагат бърза връзка. Подобряването на транспортната достъпност да се случи чрез съкращаване на времето за пътуване и за чакане на спирките. "Скъсяване на времето за пътуване може да се осъществи чрез по-висока средна скорост на движение на градския транспорт, а намаляването на чакането – чрез намаляване на интервалите между обслужващите превозни средства", предлагат от "Визия за София".

Още по темата