Медия без
политическа реклама

Рязкото вдигане на такса смет догодина може да се размине

Екоминистърът дава заден за двойния скок на отчисленията на общините за складиране на отпадъци

09 Дек. 2019
Увеличението от 57 на 95 лева ще стане на три стъпки през следващите години до 2022 г.,  така че да е по-поносимо за общините, предлага министър Нено Димов.
Илияна Кирилова
Увеличението от 57 на 95 лева ще стане на три стъпки през следващите години до 2022 г.,  така че да е по-поносимо за общините, предлага министър Нено Димов.

Рязкото повишаване на такса смет в общините от догодина може и да се размине. Почти веднага след изборите новоизбраните кметове заговориха за неизбежно вдигане на таксата с поне 15%, тъй като от 2020 г. е предвидено да правят двойно по-високи отчисления за депониране на отпадъци към агенцията по околна среда. В петък обаче министърът на околната среда Нено Димов обяви, че ще предложи вдигането на вноските да се отложи до "цялостното доизграждане на инфраструктурата за сепариране и компостиране". Увеличението от 57 на 95 лева ще стане на три стъпки през следващите години до 2022 г., така че да е по-поносимо за общините, предлага сега екоминистърът. Той заговори за отсрочки след среща с парламентарната група на "Обединени патриоти". Но Нова година е след 20 дни, а решение за промяна няма.

Още през 2013 г. с цел да се намали складирането на отпадъци и да се насърчи оползотворяването им е било заложено таксата за депониране да достигне 95 лева на тон през 2020 г. През последните три години това отчисление бе 57 лева на тон. Средствата постъпват в регионалните звена на агенцията по околна среда и могат да се използват само за инвестиции в инсталации за третиране и рециклиране. 

Когато в Закона за управление на отпадъците са определяни мерките за ограничаване на трупането на боклук, се е смятало, че към 2020 г. общините вече ще са изградили сепариращи и компостиращи инсталации за боклука със средства от ОП "Околна среда". Но заради забавяне на процедурите и заради обжалвания и в момента няма нито една завършена и работеща компостираща инсталация", обясни за в. "Сега" изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева.

По време на предизборната кампания кандидат-кметовете старателно заобикаляха болната тема за вдигането на местните налози. А сега, след изборите, масово местните управи не са успели да подготвят и пуснат за обществено обсъждане предложенията си за данъците и таксите.  По закон трябва да стане до края на ноември, за да бъде гласувано до края на годината. Все пак някои общини като Хасково, Димитровград, Монтана се похвалиха, че са реагирали навреме. Други кметове като тези на Русе и София обявиха, че ще търсят повече пари от други източници - например увеличаване на данък сгради и данък МПС. Немалко общини обявиха, че са принудени да вдигнат такса смет и заради по-големите разходи, които трябва да плащат на работещите в чистотата, след като минималната работна заплата се качва на 610 лв. от Нова година. 

Кметовете са в затруднено положение и по друга причина, обясни Силвия Георгиева. Има общини, които чрез собствени инвестиции или други мерки са успели през годините да намалят депонирането на отпадъци и ако са достигнали до 50% намаляване, те трябва да получат и 50% отстъпка в отчисленията. Но дали ще ползват намаление, ще стане ясно чак през май следващата година, докато размерът на такса смет битови отпадъци се определя до 31 декември. Затова всички общини по презумпция ще плащат по 95 лв. на тон от 1 януари. И тъй като общините нямат технологично време да вдигнат такса смет тази година, през 2020 г. повечето общини ще събират същото количество пари, но ще имат по-малко средства за чистене, защото ще превеждат двойно повече за такса депониране.  Ако догодина отчисленията станат 95 лв. за тон депониран отпадък, това за общините ще означава тежест от общо 130 млн. лв., изчисли депутатът Искрен Веселинов от групата на патриотите. 

 

ИЗОСТАВАНЕ

До момента има изградени 53 регионални депа, но закъснява изграждането на някои компостиращи и сепариращи инсталации, призна наскоро министър Димов. Това означава, че страната ни няма да може да постигне поставената цел до края на 2020 г. да ограничи  количеството депонирани биоразградими отпадъци до 35% спрямо 1995 г., а до 2030 г. целта е депониране на едва 10% от общо образуваните битови отпадъци.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?