Медия без
политическа реклама

Фирмите няма да докладват пред НАП командировъчните

15 Дек. 2022ОбновенаМИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова

Фирмите няма да докладват в НАП на кого изплащат командировъчни. Депутатите изключиха тези необлагаеми доходи от задължението да бъдат декларирани пред данъчните при второто четене на промените в Закона за данъците върху на доходите на физичеките лица в пленарна зала.

Предложението бе на Министерство на финансите, внесено между първо и второ четене на законопроекта, и предизвика остри критики от бизнеса заради огромната бюрократична тежест, която ще предизвика. Идеята на МФ е да се води регитър за всички доходи на хората, дори и тези, които са освободени от данъци, и тези данни да се подават от платците на сумите. Целта е по-прецизно да се определи кой от какво социално подпомагане има нужда, а също да се използва и при определянето на енергийно бедните. Освен това информацията в НАП за всички доходи на хората ще позволява бързо да се прави проверка кой откъде има доходи и как е придобил имуществото си, обясниха от МФ

 

Депутатите от бюджетната комисия в парламента спешно поправят набързо приета между първо и второ четене нова разпоредба в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, чието прилагане ще създаде огромни бюрократични трудности.

Работодателските организации излязоха с позиция, че им се стоварва прекомерна административна тежест с искането да подават данни в НАП за всеки получател на дневни пари и пътни разходи от командировки.

По същата причина депутатите гласуваха да не се подава информация на кого са изплатени стипендии, както и за получателите на доходи в натура.

От догодина обаче всички останали платци на необлагаеми доходи ще трябва да подават информация в НАП на кого са изплащали суми: банките - за лихвите, хазартните оператори  - за печалбите от хазарт, арендаторите - за рентите и др. НАП ще събира информация дори от НОИ и службите за социално подпомагане за изплатени пенсии и помощи.

Спор в пленарна зала предизвика днес предложението на БСП от догодина да се премахне облагането на доходите на работещите до 26 годишна възраст. С изключение на "Възраждане" всички останали партии се противопоставиха на това искане. Според левицата тази мярка ще стимулира младите да останат в България. "Освобождаването от облагане ще стимулира и раждаемостта, демографската катастрофа е най-сериозният проблем в страната", посочи Иван Ченчев от БСП.

От ГЕРБ обвиниха левицата, че има "мания" да раздава помощи и да сваля данъци. "Аз когато съм ставал баща, не съм мислил дали ще ми намалят данъците", посочи Тома Биков. "Да, никой не се възбужда от данъчни закони, докато прави деца", подкрепи го съпартиецът му Любен Дилов.  Според него ако някой млад човек е решил да емигрира в чужбина, едва ли ще бъде разубеден с премахване на данъка върху доходите. "Трябва сериозен дебат за младежките политики в България", посочи Дилов.

"Ако толкова мислехте за младите, нямаше да изгоните единственият млад човек във вашата парламентарна група", обърна се към БСП Искрев Митев от ПП, визирайки отлюспения Явор Божанков. Той нападна левицата и заради връщането на хартиената бюлетина и неясната позиция на БСП за войната в Украйна - "назадничави позиции", които отблъсквали младите хора.

 

Още по темата